Firma venture capital Paradigm oskarżyła amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o przekroczenie jej jurysdykcji w zakresie regulacji kryptowalut. Firma wyszczególniła swoje argumenty w amicus brief w ramach pozwu między SEC a giełdą kryptowalut Binance.
W oświadczeniu zauważono:
“Istnieją luki regulacyjne w kryptowalutach, co sam przewodniczący przyznał w przeszłości – tylko Kongres może i powinien wypełnić te luki, a nie SEC.”
Paradigm oskarża SEC o przekraczanie granic
Paradigm wyraził obawy dotyczące podejścia SEC do kryptowalut w amicus brief złożonym w pozwie amerykańskiej SEC przeciwko Binance.
Podkreślono w nim, że rygorystyczne podejście SEC do kryptowalut może mieć wpływ na inne rynki aktywów.
“Ta niezwykła i zbyt daleko idąca konstrukcja przepisów dotyczących papierów wartościowych zagraża rozwojowi technologii kryptograficznej w Stanach Zjednoczonych i może zdestabilizować inne znaczące rynki, które są powszechnie uważane za pozostające poza jurysdykcją SEC.”
W opinii przyjaciela sądu Paradigm zauważa, że jest zainteresowany zapewnieniem prawidłowej interpretacji przepisów dotyczących papierów wartościowych. Wyjaśnia swój zamiar zapewnienia bezstronności i upewnienia się, że SEC nie przekroczy swojej jurysdykcji.
“Tutaj i w innych przypadkach SEC działała z przekroczeniem swoich ustawowych uprawnień.”
Ponadto Paradigm chce mieć pewność, że nadmierne regulacje SEC nie utrudniają innowacji w USA.
Dodatkowo podkreśla, że to Kongres USA powinien ustanowić solidne ramy regulujące aktywa kryptowalutowe.
Jednak Chainalysis opublikował najnowsze dane ujawniające, że Stany Zjednoczone zajmują czwarte miejsce w globalnym indeksie adopcji kryptowalut.
Analiza wyników indeksu obejmująca okres od III kwartału 2020 roku do II kwartału 2023 roku w 154 krajach pokazuje, że pomimo stopniowego ożywienia globalnej adopcji, nadal pozostaje ona znacznie poniżej rekordowych poziomów.
Wynik globalnego indeksu adopcji kryptowalut według kwartału, Q3 2020 – Q2 2023. Źródło: Chainalysis
W międzyczasie w ostatnim czasie nasiliły się obawy o działania SEC utrudniające innowacje.
Utrzymują się obawy, że komisja utrudnia innowacje w USA
Chris Larsen, współzałożyciel Ripple, wyraził niedawno przekonanie, że Stany Zjednoczone straciły pozycję globalnego lidera blockchain.
Larsen zwrócił uwagę na postrzegane opóźnienie technologiczne w branży. Następnie przypisał to surowej polityce wdrożonej przez administrację obecnego prezydenta USA Joe Bidena.
Ponadto administracja Bidena wprowadziła niedawno przepisy dotyczące kryptowalut dotyczące zarobków i aspektów produkcyjnych. Ponadto zaproponowali 30% podatek od wydobycia kryptowalut, powołując się na obawy dotyczące jego wpływu na środowisko.
Tymczasem współzałożyciel Ethereum, Joseph Lubin, ma pozytywną prognozę na przyszłość przepisów dotyczących kryptowalut w USA. Lubin stwierdził, że podobnie jak Internet, zdecentralizowane protokoły dobrze pasują do podstawowych filozofii USA.
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK