Młodzi pracownicy McDonald’s z Wielkiej Brytanii skarżą sieć o nękanie. Do pozwu zbiorowego przyłączyło się ponad 700 zatrudnionych. Wszyscy oni wytknęli największej na świecie restauracji fast foodów niewłaściwe praktyki, m.in. homofobię i rasizm. Sprawa dotyczy ponad 450 lokali.
/Justin Sullivan /AFP
W pozwie osoby skarżące McDonald’s opisały przypadki nękania, których doświadczyły. Wśród zarzutów znalazła się powszechna dyskryminacja, homofobia i molestowanie seksualne – wylicza dziennik The Guardian. Pracownicy skarżą się też na złe traktowanie związane m.in. z niepełnosprawnościami, orientacją seksualną i rasizmem – napisała w oświadczeniu kancelaria adwokacka Leigh Daya, do której zwrócili się o pomoc poszkodowani. Poinformowała, że sprawa dotyczy ponad 450 restauracji.
Skargi nie pierwszy raz
Jeden z 19-letnich pracowników zeznał, że był obiektem homofobicznych komentarzy ze strony kierownictwa i innych członków załogi. „Mój menedżer powiedział, że jeśli nie mogę sobie z tym poradzić, powinienem po prostu odejść z pracy.” – czytamy w The Guardian. Inny pozywający miał być prześladowany z powodu niepełnosprawności intelektualnej i choroby oczu. Twierdzi też, że był świadkiem rasistowskich zachowań menedżerów i pracowników wobec innych zatrudnionych.
Reklama
Pierwsze informacje dotyczące złego traktowania pracowników McDonald’sa pojawiły się ponad rok temu. W lipcu 2023 r. dochodzenie przeciwko niewłaściwemu zachowaniu przeprowadziła publiczna stacja BBC. Po jego zakończeniu i opublikowaniu informacji, brytyjska Komisja ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC) otrzymała 300 skarg. Wtedy dyrektor generalny McDonald’s w Wielkiej Brytanii i Irlandii Alistair Macrow przeprosił w imieniu amerykańskiej grupy za „oczywiste niedociągnięcia” dotyczące ochrony pracowników.
McDonald’s stawia na bezpieczeństwo
W konsekwencji drugiego pozwu Alistair Macrow stanie przed parlamentarzystami z komisji ds. biznesu i handlu i odpowie na zarzuty – informuje The Guardian. Według mediów, spotkanie zaplanowano na najbliższy wtorek, po południu. Biuro prasowe sieci wydało komunikat, w którym poinformowało, że „zapewnienie bezpieczeństwa pracujących w restauracjach McDonald’s jest najważniejszym obowiązkiem zarówno przedstawicieli sieci jak i naszych franczyzobiorców”.
McDonald’s jest jednym z największych pracodawców w sektorze prywatnym w Wielkiej Brytanii. Sieć zatrudnia 168 tys. osób, które pracują w ponad 1400 restauracjach.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL