Spółka Palikota na cenzurowanym. Musi zaniechać „nieuczciwych praktyk”

Spółka Janusza Palikota, Tenczynek Dystrybucja, została wezwana przez Rzecznika Finansowego do zaniechania stosowania nieuczciwej praktyki wprowadzającej konsumentów w błąd. Jego zdaniem spółka stosowała terminologię kojarzoną z crowdfundingiem, czyli publicznymi zbiórkami na sfinansowanie danego przedsięwzięcia. Rzecznik podkreśla, że działalność firmy nie opierała się na finansowaniu społecznościowym i wzywa przedstawicieli do złożenia wyjaśnień. Zdjęcie

Spoacutelka Palikota Na Cenzurowanym Musi Zaniechac Nieuczciwych Praktyk F047154, NEWSFIN

Rzecznik Finansowy ma zastrzeżenia wobec działań prowadzonych przez spółkę Janusza Palikota /Damian Klamka/East News /East News

Reklama

Biuro poinformowało, że Rzecznik Finansowy, mając na celu ochronę interesu konsumentów oraz w związku pojawiającymi się sygnałami odnoszącymi się do nieprawidłowości funkcjonowania Tenczynek Dystrybucja S.A., w czerwcu 2023 r. podjął pierwsze działania wyjaśniające mające na celu ustalenie, czy spółka nie narusza przepisów prawa w zakresie pozyskiwania przez nią finasowania o charakterze społecznościowym. 

Rozwiń

„Rzecznik skierował do UOKiK oraz KNF swoje zastrzeżenia w tym zakresie i poprosił o współpracę oraz przedstawienie wniosków z działań kontrolnych instytucji, które prowadzone były w stosunku do spółki. Rzecznik wzywał również spółkę do przedstawienia wyjaśnień” – wyjaśniono.

Konsumenci mieli być wprowadzani w błąd

Rzecznik Finansowy wezwał 16 października przedstawicieli spółki, aby przestali oni informować konsumentów o finansowaniu społecznościowym (crowdfundingu), co, jego zdaniem, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

„Wykonywana przez Tenczynek Dystrybucja S.A. działalność nie stanowi świadczenia usług finansowania społecznościowego w rozumieniu przepisów” – napisano w komunikacie, powołując się na prawo krajowe oraz unijne. Podkreślono, że wobec nieuczciwej praktyki konsumenci mogli być wprowadzani w błąd.

Jak dodano, Rzecznik Finansowy wezwał też spółkę do zamieszczenia właściwego oświadczenia na stronie internetowej, w którym potwierdzi, iż „stosował nieuczciwą praktykę rynkową w opisanym powyżej zakresie”. Rzecznik ocenił też, że konsumenci powinni zostać poinformowani, że „zachowanie spółki należy kwalifikować jako nieuczciwą praktykę rynkową.”

„To z kolei może się przełożyć na podjęcie przez nich odpowiednich działań na drodze sądowej lub reklamacyjnej w celu odzyskania zainwestowanych pieniędzy” – przekazano w komunikacie.

Inwestorzy chcą odzyskać pieniądze

Janusz Palikot jest właścicielem Manufaktury Piwa Wódki i Wina, do której należy m.in. Browar Tenczynek. Spółka boryka się z problemami co najmniej od kilku miesięcy, Jak informowaliśmy w Interii, wiceminister fianansów Artur Soboń wystąpił do Krajowej Administracji Skarbowej z poleceniem o przeprowadzenie kontroli rozliczeń podatkowych „w przedsięwzięciach związanych z byłym politykiem”.

Dodał, że według doniesień medialnych sprawa może dotyczyć ok. 10 tysięcy osób, które zainwestowały swoje oszczędności w wysokości 140 mln zł. „Bardzo niepokojące są też kolejne informacje o problemach z płatnościami podwykonawcom i pracownikom oraz danin na rzecz Skarbu Państwa” – przekazał.

Grupa inwestorów, którzy walczą o odzyskanie pieniędzy, liczy już około 900 osób. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. W czym leży problem z sądami administracyjnymi? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *