Przedsiębiorczość na zakręcie. Polski Ład wciąż paraliżuje przedsiębiorców

Niepewność, spadek liczby nowo powstałych firm oraz rosnąca liczba zawieszonych działalności – tak przedstawia się obraz polskiej przedsiębiorczości po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jak zauważa „Puls Biznesu”, reformy podatkowe wciąż mają negatywny wpływ na sektor MŚP.

Zdjęcie

Przedsibiorczo Na Zakrcie Polski Ad Wci Paraliuje Przedsibiorcw 4702909, NEWSFIN

Przedsiębiorczość na zakręcie. Polski Ład wciąż paraliżuje przedsiębiorców /R. Ian Lloyd / Masterfile/East News /East News Reklama

W Polsce zawsze było wielu ludzi z pomysłami na biznes. Kawiarnie, sklepy internetowe, firmy IT, usługi lokalne – przez lata mikro- i mali przedsiębiorcy stymulowali wzrost gospodarczy, odpowiadając na potrzeby swoich społeczności. Jednak w ostatnich latach zapał do zakładania działalności coraz częściej ustępuje miejsca rosnącym kosztom, niejasnym przepisom oraz obawom o przyszłość. Szczególnie gdy zamiast ulg czy uproszczeń, przedsiębiorca musi zmierzyć się z kolejnymi warstwami fiskalnego chaosu.

Reklama

„PB”: Firmy znikają z rynku. Polski Ład nadal szkodzi przedsiębiorcom

Ponad 87 tysięcy nowych przedsiębiorstw zostało zarejestrowanych w Polsce w pierwszym kwartale 2025 roku – to około 5 procent mniej niż rok temu. Jak podaje poniedziałkowy „Puls Biznesu”, dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na wyraźne spowolnienie aktywności biznesowej, a przedsiębiorcy wciąż obwiniają Polski Ład za ten stan rzeczy.

Wśród nowo powstałych podmiotów gospodarczych spadki dotyczą zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych (o 3,9 proc. mniej niż w I kwartale 2024), jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których rejestracja zmniejszyła się aż o 10,9 proc. Tendencja ta utrzymuje się od momentu wprowadzenia Polskiego Ładu.

„Dane nie są zaskakujące. Taka sytuacja trwa od momentu wdrożenia Polskiego Ładu, który wyrządził wiele szkód i powinien zostać całkowicie wycofany. Pozytywnych zmian niestety wciąż nie widać. Dlatego niepewność wśród przedsiębiorców wciąż się utrzymuje” – mówi Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club, cytowany przez „Puls Biznesu”.

Nie tylko podatki. Przedsiębiorcy ostrożni i zniechęceni

Choć wpływ reform podatkowych jest kluczowy, to – jak podkreśla „Puls Biznesu” – spowolnienie ma także inne źródła. Według Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Konfederacji Lewiatan, niepewność geopolityczna oraz rosnąca ostrożność Polaków również komplikują sytuację.

„To stosunkowo niska liczba i sugeruje, że firmy lepiej radzą sobie z wyzwaniami” – komentuje Zielonka, odnosząc się do informacji, że w pierwszym kwartale br. ogłosiło upadłość 100 firm, co stanowi dokładnie tę samą liczbę co rok wcześniej.

Jednak – jak dodaje ekspert – te dane nie oddają pełnego obrazu rynku. „Oficjalne statystyki nie przedstawiają pełnej skali wycofywania się z rynku – wiele jednoosobowych firm jest zawieszanych lub wykreślanych bez formalnych postępowań upadłościowych.”

Składka zdrowotna nadal ciąży

Jednym z najbardziej krytykowanych elementów Polskiego Ładu jest zmieniona zasada naliczania składki zdrowotnej. Jak zauważa „Puls Biznesu”, nowy model – uzależniony od dochodu, a nie ryczałtowy jak wcześniej – sprawia, że prowadzenie działalności gospodarczej staje się mniej opłacalne, a bariery wejścia na rynek rosną.

To właśnie nieprzewidywalność kosztów oraz niejasne przepisy f

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *