Orlen rozpoczyna nowy niskoemisyjny projekt. Zainwestuje w amoniak

Spółka Orlen planuje rozpocząć badania rynku w zakresie odnawialnego amoniaku. Koncern ma również intencję nawiązać rozmowy z potencjalnymi dostawcami tego surowca. Ma to umożliwić wejście na nowe rynki kapitałowe oraz stanowić szansę na rozwój Orlenu.

Zdjęcie

Orlen Rozpoczyna Nowy Niskoemisyjny Projekt Zainwestuje W Amoniak 3e06af5, NEWSFIN

Orlen rusza z nowym projektem. Zainwestuje w amoniak /ARKADIUSZ ZIOLEK /East News Reklama

Orlen inicjuje badanie rynku odnawialnego amoniaku, aby rozpocząć niskoemisyjną produkcję nawozów. Jest to element szerszego planu rozwoju polskiego giganta.

Orlen planuje inwestycje w niskoemisyjne nawozy

Niskoemisyjny oraz odnawialny amoniak ma być wykorzystany przez Orlen do wytwarzania nawozów, a także umożliwić zmniejszenie emisji w zakładzie Anwil w Włocławku. Orlen rozważa także możliwość zastosowania odnawialnego amoniaku jako źródła wodoru do produkcji syntetycznych paliw lotniczych.

„Rozpoczęte przez Orlen badanie rynku będzie obejmować długoterminowe dostawy amoniaku wytwarzanego z wykorzystaniem niskoemisywnego wodoru oraz wodoru pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych, które są niebiologiczne (RFNBO). Oba typy amoniaku będą wykorzystane do produkcji nawozów i przyczynią się do dekarbonizacji sektora downstream” – informuje spółka.

Reklama

Orlen podkreśla, że przyspieszenie transformacji wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem Grupy Orlen na niskoemisyjny lub odnawialny wodór na poziomie około 350 tys. ton rocznie od 2035 roku.

Orlen wkracza na nowy rynek kapitałowy

Państwowy gigant zamierza również uruchomić pilotażowe dostawy niskoemisyjnego amoniaku w nadchodzących latach, co pozwoli na „dokładną ocenę” efektu redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw tego surowca. Firma dodała także, że planuje pozyskać informacje „o potencjalnych partnerstwach kapitałowych w łańcuchu wartości amoniaku”.

Orlen będzie dążył do zmniejszenia emisyjności produkcji rafineryjnej oraz petrochemicznej. Jest to także powiązane z unijną dyrektywą RED III, która przewiduje, że od 2030 roku udział wodoru RFNBO (odnawialnego, pochodzenia nieorganicznego) w całkowitym zużyciu wodoru w procesach przemysłowych wyniesie 42 proc., a od 2035 roku 60 proc.

Grupa Orlen jest właścicielem drugiego w kraju producenta nawozów – Anwilu. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na początku stycznia 2025 roku zapowiedział plany osiągnięcia zysku operacyjnego EBITDA LIFO w latach 2025-2035 na poziomie 500-550 mld zł.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Kolej na kobiety. Pani Marlena poprowadzi śląskie pociągi Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *