Deceuninck zwiększa moce przerobowe recyklingu, inwestując w firmie

Inwestycja zwiększy moce przerobowe recyklingu z 8000 do 40 000 ton rocznie do roku 2024.

Pod koniec 2023 r. Deceuninck sfinalizuje 5-letni plan inwestycyjny dla zakładu recyklingu w Diksmuide, w Belgii. Celem tego planu było zwiększenie mocy przerobowych z 8000 ton rocznie w 2017 r. do 40 000 ton rocznie pod koniec roku 2023. Deceuninck inwestuje kwotę 25 mln euro, aby zabezpieczyć przyszłość swojej strategii recyklingowej. 

Recykling w Deceuninck zaczyna się od zbiórki starych PVC, w tym starych okien. Uzyskany surowiec jest kruszony, czyszczony, segreguje się go i podlega procesowi granulacji. Na dzień dzisiejszy zakład recyklingu w Diksmuide przerabia średnio 10 ciężarówek na dzień starych profili PVC.

W ramach planu inwestycyjnego, który ruszył w 2017 r., zwiększono w zakładach moce przerobowe kruszenia i czyszczenia profili. Dzięki kilku usprawnieniom procesów moce przerobowe można jeszcze zwiększyć. Po tym jak ruszą trzy dodatkowe linie do granulacji i otwarty zostanie dodatkowy magazyn uruchomiona zostanie pod koniec roku 2023 nowa hala. To będzie ostatni etap tego planu. 

„Zdecydowaliśmy zainwestować w naszą pozycję lidera w przejściu na produkty zrównoważone i zrównoważoną produkcję. Wierzymy, że to zasadnicza cecha, która odróżnia nas od konkurencji i że tą drogą trzeba w dzisiejszym świecie iść”, mówi Bruno Humblet, CEO Deceuninck. 

Dla działu Research&Development (R&D) Deceuninck użycie materiałów uzyskanych z recyklingu jest ważnym kryterium projektowym. Standardowa linia Elegant zrobiona jest w 15-30% z materiałów z recyklingu. Linia Phoenix ma 100% surowca z recyklingu. 

Z punktu widzenia ochrony środowiska w recykling należy inwestować z kilku powodów. Stare okna PVC nie trafiają na wysypiska śmieci. Ponadto w procesie przetwarzania materiałów wtórnych zużywane jest 90% mniej energii, a co za tym idzie wytwarza się mniej emisji CO2 niż ma to miejsce w przypadku produkcji materiału pierwotnego. W roku 2022 Deceuninck wykorzystał w swojej produkcji 19 804 ton uzyskanego z recyklingu pvc, co pozwoliło firmie uniknąć emisji 37 000 t CO2. Odpowiada to rocznej emisji CO2 4900 mieszkańców Europy. 

Posiadanie własnego systemu recyklingowego daje Deceuninck gwarancję produkowania dobrej jakości PVC z recyklingu. Firma kontroluje i zabezpiecza proces wycofywania z eksploatacji okien PVC, dzięki czemu może utrzymać wymagane standardy jakości dla swoich nowych produktów. 
 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *