Magazyn „Forbes” ogłosił nową listę miliarderów. Wśród 2781 pozycji wymieniono ośmiu Polaków. Kim są osoby, których majątek szacowany jest na co najmniej 1 miliard dolarów? Najbogatszy Polak zajmuje 398. miejsce w rankingu.
/Marek Wiśniewski/Puls Biznesu, Radosław Nawrocki /Agencja FORUM
Rok 2021 był rekordowym jeśli chodzi o listę najbogatszych na świecie według „Forbesa”. Do dziś. Najnowsza lista magazynu wskazuje, że miliarderzy z całego świata są obecnie najbogatsi w historii. Łącznie ich majątki opiewają już na 14,2 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 2 biliony w ciągu roku.
Lista miliarderów dłuższa niż kiedykolwiek
Na liście najbogatszych ludzi na świecie dominują trzy kraje:
- USA – 813 miliarderów
- Chiny – 473 miliarderów
- Indie – 200 miliarderów
Zaskoczeniem jest jedynie liczba Hindusów. To pierwszy raz, kiedy na liście „Forbesa” jest ich tak wielu. W rankingu magazynu nie widać natomiast nowicjuszy. Liderem jest Bernard Arnault, szef francuskiej firmy LVMH (produkcja towarów luksusowych, m.in. torebek Louis Vuitton), natomiast drugie miejsce należy do Elona Muska, który spadł z pozycji lidera po słabnących wynikach sprzedażowych Tesli. Szczyt listy „Forbesa” zamyka założyciel Amazona Jeff Bezos. Na czwartej pozycji znalazł się Mark Zuckerberg, twórca Facebooka.
Reklama
Najbogatsza kobieta w rankingu magazynu zajmuje 15. pozycję na liście, a jest nią spadkobierczyni założyciela firmy L’Oreal, Francoise Bettencourt Meyers, której majątek szacowany jest na 99,5 mld dolarów.
„Forbes” wymienia także osobistości z pierwszych stron gazet. Po raz pierwszy na liście magazynu znalazła się Taylor Swift. „To jedyna gwiazda muzyki, której majątek pochodzi wyłącznie z wykonywanych utworów i tras koncertowych”, podkreśla portal telewizji CBS. Do najbogatszych zaliczamy od teraz także rapera Jay-Z czy celebrytkę Kim Kardashian.
Ośmiu Polaków na liście miliarderów Forbesa
Najbogatszy z Polaków zajmuje 398. pozycję w rankingu „Forbesa”. Michał Sołowow, właściciel m.in. koncernu chemicznego Synthos, może pochwalić się majątkiem rzędu ponad 27 mld zł, co oznacza wzrost o 5,4 proc. rok do roku.
Tylko nieco mniejszy jest majątek Tomasza Biernackiego – ponad 23 mld zł. Z takim wynikiem założyciel sieci handlowej Dino zajmuje 619. pozycję w rankingu magazynu. Listę miliarderów „Forbesa” z polskim paszportem uzupełniają:
- Jerzy Starak, zaangażowany w przemysł farmaceutyczny (4,4 miliarda dolarów majątku);
- Paweł Marchewka, założyciel Techlandu, po raz pierwszy pojawił się na liście „Forbesa” (2,1 miliarda dolarów majątku);
- Zygmunt Solorz, założyciel Grupy Polsat Plus (2,1 miliarda dolarów majątku);
- Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia (2 miliardy dolarów majątku);
- Zbigniew Juroszek, prezes firmy deweloperskiej (1,7 miliarda dolarów majątku);
- Sebastian Kulczyk, przedsiębiorca i inwestor (1,6 miliarda dolarów majątku).
Na świecie mamy jedynie 14 miliarderów, których majątek przekracza 100 mld dol., co stanowi zaledwie 0,5 proc. wszystkich miliarderów na świecie. Ich majątki są jednak obecnie warte ponad 2 biliony dolarów, co stanowi ponad 14 proc. majątku wszystkich miliarderów.
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL