Idealna kuchnia łączy w sobie styl i funkcjonalność. Jest estetyczna, ale jednocześnie praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Czy da się połączyć wszystkie te cechy? Oczywiście. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas jej urządzania. Zobacz, co radzi specjalistka.
Współczesne kuchnie zachwycają lekkością i funkcjonalnością. Ponadto ułatwiają nam wiele czynności związanych z codziennym przygotowywaniem posiłków. Nie przytłaczają, a wręcz przeciwnie, swoim przemyślanym designem zapraszają nas do swojego wnętrza. Ale na co tak naprawdę zwrócić uwagę podczas aranżacji kuchni, gdy wokół pełno jest najróżniejszych rozwiązań i produktów, a z każdej strony zalewają nas coraz to nowsze trendy wnętrzarskie? Specjalistka z firmy Woodeco, podpowiada co sprawdzi się w aranżacji kuchni i uczyni ją maksymalnie funkcjonalną…
Sprytne schowki
Kto powiedział, że do przechowywania w kuchni służą wyłącznie stojące i wiszące szafki? W tym wnętrzu, gdzie każdy schowek jest na wagę złota, nie trzeba się ograniczać. Dzięki sprytnie zaprojektowanym meblom, możemy wykorzystać dosłownie każdy centymetr powierzchni. Jak to zrobić? Wykorzystać przestrzenie, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z miejscem do przechowywania. Np. strefa pod dolnymi szafkami, zwykle zasłonięta cokołem. Jest to idealne miejsce na niskie szuflady, w których można schować żywność w puszkach lub butelki z napojami w pozycji poziomej. Warto również odpowiednio zagospodarować ścianę nad blatem. Jedną z opcji będzie zbudowanie wnęki z półkami i zasłonięcie jej przesuwnym panelem, który po zamknięciu będzie przypominał zwykłą ścianę, ale można też wykorzystać tę przestrzeń w inny sposób. Często panel za blatem zagospodarowany jest przez systemy ściennych, kuchennych organizerów, gdzie na stalowych relingach można dowolnie łączyć ze sobą różne rodzaje koszyków, wieszaków czy półek na kuchenne akcesoria. Możliwość konfiguracji jest tutaj ograniczona jedynie powierzchnią ściany, co z jednej strony pomaga stworzyć indywidualne, dynamiczne wnętrze, z drugiej zaś znacznie poprawia funkcjonalność, gdyż wszystkie niezbędne do gotowania akcesoria są zawsze na wyciągnięcie ręki. – mówi Aneta Cłapka, Product Manager w firmie Woodeco.
Ukryta strefa robocza
Nie lubisz bałaganu w kuchni? A kto lubi. A gdyby tak ukryć całą strefę roboczą? To rozwiązanie wydaje się idealne do otwartych kuchni, które sąsiadują z salonem. Trend ukrywania roboczej przestrzeni jest nowy, ale wyraźnie zyskuje na znaczeniu. Widoczne było to bardzo chociażby podczas ostatnich targów w Mediolanie, gdzie prezentowano mnóstwo takich rozwiązań jak ruchome blaty, które np. ukrywają zlew w momencie, gdy z niego nie korzystamy czy przesuwne, chowane drzwi, które pomagają ukryć całą zabudowę kuchenną, tworząc spójną całość, która doskonale komponuje się ze strefą dzienną i nie zaburza jej minimalistycznego charakteru. – podkreśla Aneta Cłapka.
Ponadczasowe barwy
Jeśli chcesz, aby aranżacja Twojej kuchni wydawała się optycznie większa, ale też lżejsza, unikaj zbędnych zdobień i skomplikowanych wzorów. Zamiast tego wybierz gładkie, proste linie oraz świeże, jasne kolory. Warto postawić również na materiały inspirowane światem natury, tj. drewno i kamień, które dodadzą aranżacji kuchni elegancji i ciepła. Na kuchennych frontach dominują obecnie naturalne dekory drewniane, zwłaszcza te imitujące szlachetne dęby w cieplejszych wybarwieniach, ale również orzechy. Bardzo popularnym trendem od kilku sezonów jest również połączenie unikoloru z fakturą drewna, co świetnie sprawdza się zarówno na powierzchni frontów, blatów kuchennych czy ostatnio nawet we wnętrzach szuflad, gdyż jak się okazuje ukryte wnętrza kuchennej zabudowy muszą być nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. – mówi Aneta Cłapka. Doskonałym przykładem są dekory tj. Czarny U12007 lub Zieleń Butelkowa PU2206, o modnej barwie i wyczuwalnej pod palcami strukturze, która zapewnia przyjemne doznania haptyczne. Wnętrza szuflad to zaś idealna przestrzeń dla wzorów tj. Textil Biały HF8969, który przypomina lnianą tkaninę o miękkiej, naturalnej fakturze. Oprócz wspomnianych dekorów, w kolekcji Mood Stories firmy Woodeco znajdziesz również wiele interpretacji wzorów drewna, od naszych rodzimych dębów i sosen, po egzotyczne gatunki. Dla osób ceniących przytulność z pewnością spodoba się Dąb Olejowany R20348, to dekor o wyrazistym usłojeniu i uniwersalnej barwie, w wyglądzie i dotyku do złudzenia przypomina naturalne drewno. Możesz zastosować go na frontach, ponieważ dostępny jest w płycie laminowanej, ale również na blacie. Dekor ten świetnie komponuje się z świeżą bielą lub lekko szarym wzorem lastryko, tj. Terazzo Beige S68052.
Cienkie blaty
Wybór dobrego blatu kuchennego jest bardzo ważny. To powierzchnia, która jest narażona na wiele czynników tj. wilgoć, wysokie temperatury, a przede wszystkim zabrudzenia. Musi więc być solidny i trwały. Ciekawym rozwiązaniem są cienkie blaty kuchenne. Nadają one wnętrzu nowoczesny, lekki styl, a przy tym są wyjątkowo trwałe. W ofercie Woodeco znajdziesz ultracienkie blaty UltraFit o grubości 13 mm, które stanowią doskonałą, alternatywę dla takich materiałów jak spiek czy naturalny kamień, są zdecydowanie tańsze, a tak samo wytrzymałe. Co więcej nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, a do ich czyszczenia wystarczą zwykłe, domowe środki czystości. Klienci, którzy cenią jakość i wytrzymałość produktów, docenią również blaty Compact z oferty Woodeco. Produkt ten wykonany jest z najwyższej jakości wytrzymałego, litego laminatu wysokociśnieniowego. Nie wymaga stosowania obrzeży, jest odporny na działanie wody i, podobnie jak naturalny kamień, umożliwia montaż podwieszanego zlewu. Dodatkową zaletą cienkich blatów Woodeco jest fakt, że są zdecydowanie lżejsze od naturalnych materiałów, co ułatwia ich transport i montaż. Można je również łatwo dopasować do różnych konfiguracji kuchennych. Znakomicie prezentują się w nimimalistycznych zabudowach i na wyspach kuchennych, a wachlarz dekorów umożliwia odpowiednie dopasowanie dekoru do każdej kuchennej aranżacji.
Wyraziste struktury
Fronty mebli kuchennych powinny być nie tylko ładne, ale i… przyjemne w dotyku. Nie bez powodu wyraźne struktury to jednej z najgorętszych trendów 2024 roku. W ostatnim czasie niezwykle popularne są projekty z użyciem drewna i kamienia, gdzie wyraźnie zaznaczona struktura materiałów podkreśla ich naturalny, ekskluzywny charakter. Teksturowanie powierzchni nie ogranicza się jednak tylko do naturalnych właściwości materiałów takich jak drewno czy kamień, ale idzie o krok dalej. Pojawia się ryflowanie w szkle, drewnie, a nawet kamieniu. Uwagę zwracają fronty z laminatu czy naturalnych materiałów z wyżłobionymi, geometrycznymi wzorami. Nadaje to kuchni nie tylko niepowtarzalny charakter, ale też umożliwia połączenie nowoczesnej technologii z tradycyjnym rzemiosłem. – podkreśla Aneta Cłapka.
Aranżacja kuchni to często duże wyzwanie, ale może być też fantastyczną przygodą. Kluczem do sukcesu jest równowaga między estetyką a funkcjonalnością, co sprawia, że kuchnia staje się sercem domu, w którym chce się spędzać czas. Możesz urządzić ją samodzielnie lub zaplanować razem z projektantem. Ważne jest, aby była urządzona w stylu, który lubisz i z wysokiej jakości materiałów, które będą służyły Ci wiele lat. To z kolei zapewnią materiały firmy Woodeco – płyty laminowane, blaty, ścianki przyblatowe i wiele innych.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: