Eurowind Energy prowadzi prace nad parkiem wiatrowym w gminie Jastrowie, znajdującej się w województwie wielkopolskim. Szacunkowe wpływy do budżetu gminy po uruchomieniu projektu mogą osiągnąć nawet 2,2 miliona złotych rocznie. Farma będzie usytuowana w obrębie miejscowości Sypniewo. Ponadto Eurowind Energy zamierza wspierać lokalne inicjatywy społeczne z własnych środków, a obecność farmy wiatrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
O projekcie
Farma wiatrowa Sypniewo stanowi kolejną inwestycję Eurowind Energy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii w Polsce. Planowana jest instalacja 11 nowoczesnych turbin wiatrowych. Projekt rozpoczął się w 2024 roku, a jego komercyjny start przewiduje się na przełomie 2029 i 2030 roku. Czas eksploatacji farmy wiatrowej ma wynosić co najmniej 25 lat. Wytwarzana energia zaspokoi roczne potrzeby energetyczne dla 44 tysięcy gospodarstw domowych.
Znaczący wzrost wpływów z podatków dla Gminy Jastrowie
Uruchomienie parku wiatrowego przyniesie dochody do budżetu gminy z tytułu podatków. Szacuje się, że jedno urządzenie przyniesie około 150 tysięcy złotych rocznie. Przy założeniu zainstalowania 11 turbin, w połączeniu z farmą fotowoltaiczną oraz umowami na służebności dla infrastruktury towarzyszącej, budżet gminy zwiększy się o około 2,2 miliona złotych. Dodatkowe, regularne dochody dla gminy umożliwią realizację inwestycji, które mogą obejmować na przykład:
– budowę nowych dróg,
– stworzenie kanalizacji sanitarnej w jednej miejscowości w ciągu roku,
– dofinansowanie szkół lub przedszkoli.
Współpraca z lokalną społecznością
Dobre relacje z mieszkańcami są dla Eurowind kluczowe od początku przygotowań do realizacji projektu. Przedstawiciele firmy spotykają się z mieszkańcami obszarów objętych inwestycją, odpowiadają na pytania oraz rozwiewają wątpliwości. Współpraca i zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności są dla Eurowind fundamentem wszystkich działań.
Wsparcie gminnych inicjatyw społecznych
Firma dąży do zapewnienia wymiernych korzyści dla lokalnej społeczności jeszcze przed rozpoczęciem każdej inwestycji. Wśród obszarów, w które angażuje się Eurowind, znajdują się: działalność lokalnych organizacji społecznych, przedszkoli, miejsc spotkań oraz aktywności sportowych (lokalne wydarzenia i drużyny sportowe). Firma wspiera również ochotnicze straże pożarne (szkolenia, zakup sprzętu). W przypadku Gminy Jastrowie Eurowind już teraz zdecydował się na wsparcie młodych sportowców – drużyny Zryw Sypniewo, sponsorując nową odzież sportową.
Zaangażowanie lokalnych pracowników i przedsiębiorców
W trakcie realizacji projektu Eurowind będzie współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami i oferować zatrudnienie mieszkańcom. Pojawi się także zapotrzebowanie na usługi takie jak noclegi, gastronomia czy ochrona. Inwestycja będzie również wymagała zaopatrzenia w materiały, usługi budowlane oraz transportowe. Na potrzeby budowy parku wiatrowego inwestor przeprowadzi modernizację dróg dojazdowych.
Wzrost bezpieczeństwa energetycznego w regionie
Turbiny wiatrowe w gminie Jastrowie poprawią bezpieczeństwo energetyczne całego regionu. Kluczowym elementem będzie modernizacja infrastruktury energetycznej.
Tańsza energia dla udziałowców farmy
Mieszkańcy Gminy Sypniewo po zrealizowaniu projektu będą mieli szansę na zakup udziałów w farmie wiatrowej, co umożliwi im dostęp do 10% wytwarzanej energii, a tym samym znaczne obniżenie rachunków za prąd w ich gospodarstwach domowych.
Szansa na rozwój Gminy
Parki wiatrowe Eurowind, które powstają w Polsce, w tym na terenie gminy Jastrowie, stanowią magnes dla nowych inwestycji potrzebujących dostępu do zielonej energii. To przyczynia się do społecznego i gospodarczego rozwoju regionu.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: