Jacek Kurski stracił pracę w Banku Światowym. Decyzja zapadła

Najbliższe dni dla nowego rządu jawią się jako niezwykle pracowite. Zapowiedź tego złożył premier, który stwierdził, że jednym z punktów agendy na wtorek jest odwołanie Jacka Kurskiego z Waszyngtonu. Donald Tusk potwierdził to także na konferencji prasowej i wskazał, kto będzie zastępcą.

Jacek Kurski Stracil Prace W Banku Swiatowym Decyzja Zapadla 2268e6a, NEWSFIN

fot. Wojciech Tomaszek / / FotoNews

Rok temu pojawiła się informacja na temat tego, że kojarzony z TVP Jacek Kurski otrzymał stanowisko w Banku Światowym w Waszyngtonie. Co więcej, mówimy o bardzo korzystnej z punktu finansowego posadzie, ponieważ rocznie jego pensja wynosiła mniej więcej milion złotych.

Po wyborach koalicja 15 października stwierdziła, że ma plan na to, jak odwołać Jacka Kurskiego z Banku Światowego. Nowi rządzący chcieli powołać się na art. 11 pkt 3 ustawy regulującej działalność banku centralnego.

W jego myśl prezes NBP "reprezentuje interesy Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz, o ile Rada Ministrów nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych".

Wiele wskazuje na to, że nastał właśnie ten sądny dzień dla Jacka Kurskiego. Poinformował o tym premier Donald Tusk we wpisie na X (dawniej Twitter).

Decyzja zapadła

Okazało się, że te zapowiedzi nie były bezpodstawne. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się o 19 grudnia o 13:00, potwierdził to premier Donald Tusk.

"Uchwałę Rady Ministrów, na mocy której Minister Finansów, a więc minister właściwy dla finansów publicznych, będzie przedstawicielem państwa polskiego w instytucjach międzynarodowych finansowych, w tym w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju, w tzw. Banku Światowym, co oznacza odwołanie Jacka Kurskiego i przywołanie go z Waszyngtonu z powrotem do kraju" – powiedział na konferencji Donald Tusk.

"Tak, decyzja zapadła, dwie godziny temu. Akurat ta sprawa nie wymaga żadnego uzasadnienia, tzn. odwołanie pana Kurskiego z Banku Światowego" – dodał premier.

Kto będzie zastępcą?

"Na razie nie ma problemu, bo przedstawicielem Polski w tych instytucjach jest minister właściwy do spraw finansów publicznych, więc pan minister Domański" – powiedział Donald Tusk.

"Wskażemy zastępcę w odpowiednim czasie. Mogę zapewnić, że będzie to ktoś, kto ma zielone pojęcie o bankowości i ekonomii, kto nie jest hejterem i nie był szefem kampanii politycznej żadnej partii. Nie spodziewajcie się państwa gorącego nazwiska politycznego, bo tam nie chodzi o politykę, tylko o kompetentne i godne reprezentowanie polskich interesów w instytucjach międzynarodowych" – dodał premier.

"Bardzo szybko wskażemy nazwisko" – stwierdził minister Andrzej Domański.

Komentarz NBP

Departament Prawny NBP informuje, że reprezentacja interesów Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych w tym Banku Światowym i EBOiR jest wyłączną kompetencją Prezesa NBP. Kwestie te jednoznacznie reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim – art. 11 ust. 3:

„Prezes NBP reprezentuje interesy Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz, o ile Rada Ministrów nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych”.

To oznacza, że Rada Ministrów ma jedynie kompetencje do ewentualnego wskazania reprezentanta RP w międzynarodowych instytucjach mających status instytucji finansowych.

Wraz z uchwaleniem Ustawy o NBP uchwała Rady Ministrów z 1986 r., która regulowała wskazywanie nominatów do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, straciła rację bytu w zakresie przedmiotowym.

Uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa. Mają one charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu taki akt (art.93 ust.1 Konstytucji). Tym samym nie mogą odnosić się do NBP.

PB

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *