W Polsce coraz więcej osób umiera z powodu zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Uzależnienie negatywnie odbija się na zdrowiu, czasem całkowicie uniemożliwiając podjęcie pracy zarobkowej. W niektórych przypadkach osoby zmagające się z chorobą alkoholową mogą liczyć na rentę. Niezbędne jest jednak spełnienie określonych warunków.
/rochu2008 /123RF/PICSEL
Alkohol w Polsce przyczynia się do śmierci coraz większej liczby osób
Zgodnie z badaniami Eurostatu, w ostatnich latach w Polsce znacząco wzrosła umieralność związana z zaburzeniami wynikającymi ze spożywania alkoholu. Dane dotyczące 2020 roku wskazują, że nasz kraj pod tym względem znajduje się w czołówce – wynik wynosi 10,1 zgonów na 100 tys. osób. W całej Unii Europejskiej tylko jedno państwo ma większy wskaźnik. Mowa o Słowenii, gdzie umieralność wynosi 17,3 zgonów na 100 tys. osób.
Rozwiń
Choroba alkoholowa może doprowadzić do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem niektórych narządów. Uzależnienie może również poskutkować pojawieniem się schorzeń natury psychicznej, np. zespołu Otella (znanego również jako paranoja alkoholowa), zespołu amnestycznego czy różnego typu zaburzeń osobowości. Schorzenia często doprowadzają do niemożności podjęcia pracy zarobkowej. Z tego powodu istnieje możliwość uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednak pomoc finansowa należy się tylko w ściśle określonych przypadkach.
Reklama
Czy można dostać rentę z powodu choroby alkoholowej? Nie każdy otrzyma świadczenie
Osoby, które przez schorzenia związane z chorobą alkoholową utraciły zdolność do pracy zarobkowej, mogą z tego tytułu ubiegać się o przyznanie renty. Jednak, aby otrzymać świadczenie, należy spełnić jednocześnie wszystkie określone warunki. Trzeba pamiętać, że sam alkoholizm nie jest przesłanką do przyznania świadczenia. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
- trzeba być osobą niezdolną do pracy zgodnie z orzeczeniem lekarza;
- należy mieć wymagany i odpowiedni do wieku staż ubezpieczenia;
- niezdolność do pracy musiała powstać w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych, które zostały wskazane w ustawie emerytalnej lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.
Ostatni wymóg nie obowiązuje, jeśli jest się całkowicie niezdolnym do pracy i jednocześnie ma się co najmniej 20-letni staż ubezpieczeniowy (w przypadku kobiet) lub 25-letni staż ubezpieczniowy (w przypadku mężczyzn). Jeżeli ma się ustalone prawo do emerytury z FUS lub spełnia się warunki do uzyskania emerytury, to ZUS nie może przyznać prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Decyzję o przyznanie statusu osoby niezdolnej do pracy podejmuje lekarz orzecznik i komisja lekarska. Jeżeli schorzenia wynikające z choroby alkoholowej uniemożliwiają podjęcie pracy zarobkowej, to wówczas istnieje możliwość otrzymania świadczenia. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie przez specjalistę. Renta może zostać przyznana na stałe lub jedynie na pewien okres.
Ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy?
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od stopnia rzeczonej niezdolności. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od 1 marca 2023 roku najniższe gwarantowane świadczenie z powodu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1588,44 zł. Z kolei najniższa gwarantowana renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł.
Warto zaznaczyć, że końcowa wysokość świadczenia może być większa, niż podane powyżej kwoty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość renty w sposób indywidualny, biorąc przy tym pod uwagę wysokość zarobków oraz liczbę okresów składkowych i nieskładkowych.