Analitycy Allianz przewidują, że dno spowolnienia wzrostu PKB w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) jest już za nami. Ich zdaniem w 2024 roku może nadejść ożywienie. „Niższa inflacja i spadające stopy procentowe powinny wspierać ożywienie popytu wewnętrznego w Europie Środkowo-Wschodniej” – piszą.
Europa Środkowo-Wschodnia ma szansę na ożywienie (GETTY, Bloomberg)
Wstępne szacunki realnego wzrostu PKB w III kwartale opublikowane pwykazały zróżnicowane wyniki w poszczególnych gospodarkach, ale wydaje się, że najgorsze dla całego regionu już minęło – piszą w piątkowej analizie eksperci Allianz Research.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Drewniany, w pełni ekologiczny dom postawili w 3 dni. Koszt? 900 tys. zł. "Ściany oddychają"
Europa Środkowko-Wschodnia może zyskać
Z danych przytoczonych przez autorów raportu wynika, że średni ważony wzrost realnego PKB 11 państw członkowskich UE w regionie (CEE-EU-11) poprawił się do +0,6 proc. kw/kw w trzecim kwartale z +0,5 proc. w 2. kwartale i +0,3 proc. w 1. kwartale 2023 roku. A skorygowany sezonowo wzrost regionalny rok do roku umocnił się do +0,6 proc. w III kwartale po +0,2 proc. w II kwartale i -0,4 proc. w I kwartale. Ta sytuacja ma się poprawiać.
Allianz Trade prognozuje roczny wzrost regionalny na poziomie około +0,5 proc. w 2023 r. (po +4,0 proc. w 2022 r.) i +2,1 proc. w 2024 r. Choć nie należy lekceważyć ryzyka pogorszenia sytuacji, to kilka czynników wspiera nasze (pozytywne) prognozy – piszą analitycy.
Przemysł w regionie ma się lepiej niż na Zachodzie
Analitycy Allianz zwracają uwagę na kilka czynników, które wpłynęły na poprawę sytuacji gospodarczej w regionie. Jednym z nich jest poprawa sytuacji w sektorze przemysłowym, który jest jednym z głównych motorów wzrostu gospodarczego w regionie. Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce, Czechach i na Węgrzech w trzecim kwartale 2023 roku był wyższy, niż oczekiwano.
Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na poprawę sytuacji gospodarczej w regionie, jest wzrost eksportu. Wzrost eksportu w Polsce, Czechach i na Węgrzech w III kwartale 2023 roku był wyższy niż oczekiwano.
Inflacja i spowolnienie w Niemczech wciąż zagrożeniem
Analitycy Allianz zwracają uwagę na ryzyka, które mogą wpłynąć na ożywienie gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej w najbliższych latach. Jednym z nich jest ryzyko spowolnienia gospodarczego w Niemczech, który jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla krajów regionu.
Drugim jest inflacja. Zdaniem autorów analizy tempo dezinflacji prawdopodobnie znacznie spadnie w nadchodzących miesiącach w całym regionie.
Ogólnie rzecz biorąc, Allianz Trade prognozuje, że inflacja zasadnicza pozostanie powyżej celów banku centralnego w 2024 roku. Niemniej jednak banki centralne Polski i Węgier rozpoczęły cykl łagodzenia polityki pieniężnej odpowiednio we wrześniu i październiku 2023 r. w odpowiedzi na spadającą inflację – czytamy w analizie banku.
W raporcie Allianz Trade poruszono również kwestię niedoborów zewnętrznych w regionie. Niedobory te szybko uległy zmniejszeniu, głównie dzięki niższym cenom importu energii i spadkowi wolumenu importu z powodu spowolnienia gospodarczego, a częściowo także dzięki rozpoczęciu przez rządy tych krajów realizacji planów transformacji energetycznej.
Dla większości gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej Allianz Trade prognozuje na lata 2023-2024 umiarkowane roczne deficyty lub nawet nadwyżki na rachunku obrotów bieżących.