Policja. Przegrywa wyścig z wojskiem. Brakuje oficerów.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP), policja ma trudności z konkurowaniem z wojskiem o młodych rekrutów. Raport wskazuje, że organom ścigania brakuje obecnie ponad 13 000 funkcjonariuszy. Chociaż są osoby zainteresowane tą karierą, związki zawodowe policjantów wyrażają obawy dotyczące braku wystarczającej infrastruktury szkoleniowej. Podkreślają również, że płace policjantów są niższe niż w wojsku, jak podaje DGP.

Zdjęcie

Policja Przegrywa Wycig Z Wojskiem Brakuje Oficerw E1f8b8e, NEWSFIN

W policji brakuje ponad 13 000 funkcjonariuszy. Wynika to z ograniczonej bazy szkoleniowej i niższych wynagrodzeń niż w wojsku. / 123RF/PICSEL Reklama

Aby rozwiązać coraz poważniejszy problem kadrowy, 1 października 2024 r. uchwalono nowelizację ustawy o policji, która wprowadziła służbę kontraktową – informuje gazeta. Zgodnie z nowymi przepisami emerytowany policjant może teraz wrócić do służby na trzy lub pięć lat, zarabiając od 5900 do 6700 zł netto, nadal pobierając pełną emeryturę.

Zaktualizowane przepisy weszły w życie 1 stycznia 2025 roku. Od tego czasu, według Komendy Głównej Policji, zaledwie 124 byłych policjantów skorzystało z tej możliwości. Tymczasem deficyt kadrowy w lipcu tego roku wynosił 13 657 , jak podaje „DGP”.

Reklama

Niedobory kadrowe w policji: konieczna zmiana strategii

Związek zawodowy policjantów opowiada się za strategiczną zmianą. „Od samego początku było jasne, że zachęty finansowe są kluczem do przyciągnięcia osób. Lepiej motywować ich do pozostania w służbie jak najdłużej, niż wyciągać rękę do tych, którzy już odeszli” – powiedział „DGP” Sławomir Koniuszy z Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Policjantów.

Dyskutując o powodach odejścia ze służby, członkowie związków zawodowych podkreślają szczególne wymagania związane z tą pracą i znaczną presję psychologiczną, donosi gazeta. Zdają sobie również sprawę , że niektórzy funkcjonariusze będą skłonni powrócić do swoich poprzednich obowiązków po przejściu na emeryturę.

Wakaty w policji. Baza szkoleniowa to problem.

Komenda Główna Policji przyznaje, że braki kadrowe stanowią wyzwanie, ale zapewnia, że na horyzoncie widać nadzieję. Przewiduje się znaczny wzrost liczby osób chętnych do służby w policji. W 2024 roku zgłosiło się ponad 22 000 kandydatów. Sektor zmaga się jednak z problemami szkoleniowymi. „Dążymy do przeszkolenia większej liczby policjantów ze względu na zapotrzebowanie. W związku z odejściem 17 000 funkcjonariuszy trwają prace nad dostosowaniem naszej infrastruktury szkoleniowej” – wyjaśnił w kwietniu 2025 roku nadinspektor Marek Boroń, Komendant Główny Policji.

Powstały już dwa ośrodki szkoleniowe – jeden w Warszawie i drugi w Lublinie. Trzeci ma zostać wkrótce otwarty w Zielonej Górze. „Teoretycznie nie ma różnic w płacach zasadniczych między wojskiem a policją, ale wojsko znacznie nas przewyższa pod względem benefitów i świadczeń socjalnych. W rzeczywistości wojsko jest atrakcyjniejsze nawet o 1000 zł miesięcznie na porównywalnych stanowiskach” – wyjaśnił Sławomir Koniuszy, cytowany przez DGP.

Pomimo przeszkód, obserwuje się poprawę. Do lipca 2025 roku do policji wstąpiło ponad 3500 funkcjonariuszy. Liczba ta oznacza wzrost o 900 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Co więcej, liczba odejść ze służby spadła. W pierwszej połowie 2024 roku odeszło 4900 policjantów, podczas gdy w 2025 roku było ich zaledwie 2700. „Związkowcy podkreślają, że otoczenie polityczne otaczające służbę również przyczynia się do tych korzystnych zmian” – zauważa gazeta.

Wideo: Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. „Wydarzenia”: Rozbiórka kamienic wstrzymana. Konserwator zabytków interweniował. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *