Ciepły montaż okna z termoparapetem

Jednym z elementów, które odpowiadają za największe straty ciepła w budynku są okna. Dlatego ich dobry montaż jest skutecznym sposobem na oszczędność energii, ochronę przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów. Zdecydowaną poprawę izolacyjności cieplnej w strefie podokiennej, szczególnie narażonej na powstawanie mostków termicznych umożliwia ciepły montaż okien z użyciem termoparapetu.

Przy montażu okna bardzo ważne jest zapewnienie szczelności i ciągłości izolacji termicznej. Nowoczesna stolarka okienna wyposażona w ciepłe pakiety szybowe i rozwiązania antywłamaniowe jest ciężka, więc, poza odpowiednim uszczelnieniem, potrzebne jest jej również trwałe, stabilne podparcie. Na oba te wyzwania odpowiadają termoparapety, których zastosowanie dobrze wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa.

Jakie korzyści daje termoparapet?

Termoparapet, zwany też ciepłym parapetem, to nowoczesne rozwiązanie stosowane przy montażu stolarki okiennej. Jest to wytrzymały profil podokienny, którego zadaniem jest przede wszystkim uszczelnienie miejsca połączenia okna z murem i z parapetami. Termoparapet zapewnia skuteczną termoizolację strefy podokiennej oraz eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych, dzięki czemu ogranicza straty ciepła. Nie dopuszcza również do tworzenia się wilgoci w warstwie muru. Tworzy trwałą podstawę dla zewnętrznych i wewnętrznych parapetów. Jego wykorzystanie ułatwia wypoziomowanie stolarki i cały proces montażu.

Przykładem takiego rozwiązania jest termoparapet NYXON WHITE, wykonany ze specjalnego, bardzo twardego EPS (polistyren ekspandowany), obrabianego na nowoczesnych, precyzyjnych maszynach tnących i frezujących. Rdzeń termoparapetu zbudowany jest z materiału NYXON o wysokim współczynniku obciążenia (19 kg/cm2). Dzięki temu, stanowi stabilne podparcie okna i ułatwia jego montaż poprzez możliwość klinowania od spodu termoparapetu. Termoparapet NYXON WHITE znacznie poprawia właściwości izolacyjności termicznej montowanej stolarki i jest frezowany pod dowolny profil okna. Może być stosowany z każdym rodzajem stolarki okiennej: PCV, aluminiową i drewnianą.

Jak zamontować termoparapet?

Przed montażem okna z użyciem termoparapetu niezbędne jest przygotowanie otworu. Powinien on posiadać odpowiednie rozmiary, być wypoziomowany, czysty i suchy. Chłonne materiały murowe (jak np. gazobeton, silikat czy podłoże ceramiczne) należy zagruntować co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem prac montażowych.

Montaż rozpoczynamy od nałożenia kleju na podłoże, gdzie będzie mocowany termoparapet oraz na sam termoparapet, od spodu. W przypadku termoparapetu NYXON WHITE zalecany jest klej POLYSTYROL FIX FOAM PENOSIL. Po aplikacji kleju termoparapet umieszczamy na dolnej płaszczyźnie otworu i mocno dociskamy. Tuż po dociśnięciu sprawdzamy jeszcze jego prawidłowe umiejscowienie i wypoziomowanie. Jeśli stosujemy klinowanie, to rozstaw klinów nie powinien być większy niż 20 cm. Do obróbki termoparapetu można wykorzystać narzędzia przeznaczone do drewna (wiertła, piły, strugi). W ten sposób stworzymy stabilną i ciepła podstawę dla ramy okiennej.

Termoparapety są zazwyczaj dostępne w standardowych długościach, a ich szerokość jest dopasowana do specyfiki zamówienia. W razie potrzeby pojedyncze elementy można połączyć ze sobą poprzez ich sklejenie. Łączna długość termoparapetu powinna być o ok. 2 cm mniejsza niż szerokość otworu montażowego (po 1 cm z każdego końca).

Ceny energii są niestabilne, więc najlepszym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie jest oszczędzanie. Kalkulacja jest prosta – szczelnie zamontowane stolarka okienna to mniejsze straty ciepła. Montaż okien z użyciem termoparapetów to również szybkie i proste wykonanie prac montażowych oraz wyższy komfort użytkowania budynku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *