fot. senivpetro/Freepik.com
Czy aktualna sytuacja ekonomiczna ma istotny wpływ na zmianę oczekiwań mieszkaniowych Polaków? Jakie mieszkania są dziś najatrakcyjniejsze – zarówno z perspektywy kupujących lokal na własny użytek, jak i nabywców inwestycyjnych? O wspomnianych, a także wielu innych interesujących zagadnieniach związanych z preferencjami mieszkaniowymi Polaków opowiada Dawid Wrona, Członek Zarządu w Archicom.
Poznań, wielkopolskie
Mieszkanie Poznań, ul. Łąkowa
815 000 zł
Poznań, wielkopolskie
Mieszkanie Poznań, ul. Młyńska
599 000 zł
Anna Walczak: Czy potrzeby mieszkaniowe Polaków uległy w ostatnim czasie istotnej zmianie?
Dawid Wrona: Z całą pewnością tak. Kamieniem milowym w tym obszarze był okres pandemii. Konieczność przebywania w swoim mieszkaniu zdecydowanie dłużej niż dotychczas uwrażliwiła Polaków na kilka aspektów. Powołując się na badanie zrealizowane przez Archicom pod koniec 2021 r., aż 87 proc. ankietowanych wierzyło, że zaistniałe wówczas zmiany w całości lub częściowo pozostaną z nami na dłużej. Dziś, gdy obostrzenia sanitarne już nie obowiązują, obserwujemy, że powstały w czasie pandemii obraz idealnych mieszkań stał się trwałą normalnością. W okresie lockdownu ludziom brakowało przede wszystkim czasu spędzanego na świeżym powietrzu, kontaktu z naturą, wobec tego na znaczeniu zyskała obecność balkonu lub tarasu. Z Barometru Archicom pt. „Dobrze Mieszkać” wynika, że 82 proc. respondentów nie wyobraża sobie życia w mieszkaniu bez balkonu lub tarasu, które dodatkowo powinny być na tyle obszerne, aby umożliwić zaaranżowanie przestrzeni do wypoczynku w gronie najbliższych.
Browary Wrocławskie Archicom
Charakterystycznym dla czasu pandemicznego wyzwaniem, z którym zmagała się większość z nas, była konieczność reorganizacji przestrzeni mieszkalnej pod kątem nowych potrzeb domowników. Mieszkanie musiało łączyć w sobie miejsce do efektywnej pracy dla dorosłych przebywających na home office, do nauki zdalnej, spędzania czasu wolnego od obowiązków, a niejednokrotnie również do aktywności fizycznej. W związku z tym najważniejszą cechą mieszkania stała się funkcjonalność i ustawność – w rozumieniu swoistej elastyczności aranżacyjnej. Te nowe potrzeby związane z wygodą funkcjonowania w przestrzeni domowej można zaspokoić wyborem lokalu o optymalnym układzie, w którym ewentualne przyszłe modyfikacje nie będą stanowiły problemu. Warto mieć świadomość, że jest to aspekt niezależny od metrażu. Optymalnie rozplanowana przestrzeń umożliwia komfortowe życie zarówno w niewielkiej kawalerce, jak i przestronnym apartamencie.
CZYTAJ TAKŻE>>> Nabywcy nie rezygnują z marzeń o własnym mieszkaniu
Dotychczas za priorytet niezwykle często uznawano także lokalizację.
To prawda, choć kwestię lokalizacji nieruchomości również możemy rozpatrywać na kilku poziomach. Jednak jest to kryterium, które przy wyborze konkretnej inwestycji niezmiennie brane jest pod uwagę w pierwszej kolejności. Ograniczone możliwości nabywcze konsumentów, związane m.in. z rosnącą inflacją i kosztami życia czy też utrudnionym dostępem do kredytów hipotecznych, spowodowały, że Polacy w wielu przypadkach byli zmuszeni do redefinicji swoich oczekiwań wobec wymarzonego M.
Ze wspomnianych wcześniej czynników rezygnowali niechętnie, więc optymalizacji kosztowej upatrywano przede wszystkim w metrażu – co dodatkowo uwydatniło aspekt funkcjonalności – lub lokalizacji. Wielu nabywców doszło do wniosku, że nie potrzebują mieszkania w centrum, jeśli to znajdujące się na obrzeżach miasta umożliwi im bezproblemową realizację wszystkich codziennych obowiązków. Mając tego świadomość, istotna okazała się lokalizacja w kontekście najbliższej okolicy nieruchomości, a nie usytuowanie jej na mapie miasta.
Z Barometru Archicom wynika, że 61 proc. osób nie wyobraża sobie swojej najbliższej okolicy bez sklepu wielkopowierzchniowego, do którego w niedługim czasie można dojść spacerem. Dla blisko połowy badanych kluczowa jest bliskość parku, a dla 41 proc. – sklepu osiedlowego. Dla 40 proc. ankietowanych priorytetem okazała się obecność automatu paczkowego.
Regularnie przeprowadzane przez nas badania są kopalnią wiedzy na temat oczekiwań i preferencji mieszkańców i poszukujących nieruchomości. Te informacje są niezwykle istotne i mają kluczowe znaczenie przy planowaniu infrastruktury handlowo-usługowej oraz rekreacyjnej na naszych osiedlach Archicom.
River Point Archicom
Co ważne, od wielu lat wierzymy w koncepcję miast 15-minutowych, co postrzegamy jako ponadczasową wartość. Poprzez przemyślane projektowanie, staranną analizę na każdym etapie procesu deweloperskiego, wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców dążymy do tego, aby nasze osiedla były dobrym miejscem do życia na każdym możliwym poziomie i spełniały oczekiwania lokatorów bez względu na trendy.
ZOBACZ TAKŻE>>> Czym jest miasto 15-minutowe?
Wspomniał Pan o aspektach, które zachęcają do wyboru nieruchomości. Z drugiej strony – czy istnieją cechy, które do tego definitywnie zniechęcają?
W tym przypadku również mogę przytoczyć wyniki badań opublikowanych w Barometrze Archicom. Połowa odpowiadających świadomie zrezygnuje z mieszkania w zindustrializowanej okolicy, w pobliżu fabryk, zakładów przemysłowych czy oczyszczalni ścieków, a 40 proc. z uwagi na negatywną reputację danej dzielnicy.
Nawiązując ponownie do kwestii lokalizacji i jej mniejszego znaczenia, dla 38 proc. potencjalnych nabywców mieszkań ofertę dyskwalifikuje słabe skomunikowanie osiedla z resztą miasta – niewystarczająca liczba przystanków autobusowych czy tramwajowych – a także zbyt duża odległość od najbliższego przystanku komunikacji miejskiej.
Tutaj uwydatnia się inny trend, który obserwujemy wśród mieszkańców naszych osiedli – rośnie zainteresowanie mobilnością w wydaniu eko. Nie chodzi wyłącznie o transport publiczny, a także rowery, hulajnogi elektryczne, samochody elektryczne lub hybrydowe oraz carsharing. Chcemy wspierać mieszkańców w zmianie nawyków w zakresie transportu na bardziej ekologiczne. W odpowiedzi na wspomniany trend dbamy o to, aby oferować zarówno ścieżki rowerowe i spacerowe, stacje serwisowe i rowerownie, jak i rozplanować przestrzeń tak, aby poruszanie samochodem nie było na co dzień konieczne.
Czy na zmianę potrzeb mieszkaniowych miała wpływ sytuacja geopolityczna w naszym regionie?
Konflikt zbrojny w Ukrainie pośrednio wpłynął na aktualne realia ekonomiczne i możliwości nabywcze Polaków, a pozrywane łańcuchy dostaw, rosnące koszty surowców czy pracy i inne czynniki skomplikowały sytuację na rynku nieruchomości. Jednak zwracając uwagę na wpływ tego wydarzenia na potrzeby mieszkaniowe, podkreśliłbym dodatkowo inny aspekt. Z całą pewnością zawirowania geopolityczne, ale także wcześniejsza pandemia, uwrażliwiły Polaków na wartość, jaką jest poczucie bezpieczeństwa.
River Point na Kępie Mieszczańskiej
Żyjąc w czasach niepewności, chcemy otaczać się ludźmi czy przestrzenią, którym możemy zaufać. W mojej opinii to właśnie dlatego prym na rynku nieruchomości wiodą deweloperzy o udokumentowanej rzetelności, godni zaufania partnerzy, którzy będą wsparciem dla mieszkańców również po odbiorze kluczy, a potencjalni nabywcy rezygnują z zakupu mieszkania w dzielnicy, co do której renomy mają wątpliwości. Chcemy, aby nasze mieszkanie czy, patrząc szerzej, osiedle, było ostoją, w której czujemy się bezpiecznie.
Czy oczekiwania inwestorów są zbieżne z potrzebami osób nabywających mieszkanie na własny użytek?
W pewnym sensie tak, ponieważ ich celem jest znalezienie najemców, sprzedaż lub długofalowe zabezpieczenie środków przed utratą wartości. Wobec tego wybór nieruchomości inwestycyjnych jest silnie skorelowany z tym, czego oczekują nabywcy mieszkań na własny użytek. To oni ostatecznie muszą podjąć decyzję o zamieszkaniu, a inwestorzy mają tego pełną świadomość. Nie da się jednak zaprzeczyć, że inwestorzy najczęściej sięgają po lokale o mniejszym metrażu – przede wszystkim kawalerki i mieszkania dwupokojowe.
Choć oczekiwania wobec wymarzonego M na przestrzeni mijających lat mają pewne punkty wspólne, bez wątpienia ulegają zmianom. Jak w związku z tym swoją ofertę powinni budować deweloperzy?
Jako Archicom funkcjonujemy na polskim rynku od ponad 36 lat, dzięki czemu mamy możliwość obserwowania zmian preferencji konsumenckich w szerokiej perspektywie czasowej. Na tej podstawie mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że wiele trendów ma charakter okresowy, ale długofalową atrakcyjność nieruchomości warunkują aspekty ponadczasowe, które na pewnym poziomie odzwierciedlają założenia koncepcji miast 15-minutowych.
Bez względu na okoliczności chcemy, aby nasze codzienne życie było po prostu komfortowe. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na zmiany, jakie zachodzą w naszym otoczeniu, a w szczególności transformację technologiczną, ochronę klimatu, elektromobilność, samowystarczalność energetyczną, gdyż są to zmiany globalne, które będą wpływać na nasze codzienne życie i uwzględnienie tych zmian na etapie tworzenia miasta, dzielnic, osiedli będzie bardzo ważne, aby nasze życie dalej było komfortowe.
Naszą receptą na efektywne funkcjonowanie na każdym etapie cyklu koniunkturalnego jest dostarczenie na rynek maksymalnie zdywersyfikowanej oferty, adresowanej do szerokiego grona potencjalnych nabywców. Wierzymy też w ponadczasowe idee budowania miejsc doskonałych do życia dla człowieka i środowiska, a także wprowadzanie do sprzedaży nieruchomości wyłącznie w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie rynkowe.
Najnowsze informacje, dane i analizy z rynku nieruchomości oraz inspirujące wywiady znajdziesz w raporcie Rynek Nieruchomości przygotowanym przy współpracy Grupy Morizon-Gratka i redakcji Forbes.
[SPRAWDŹ]