Scott Bessent: Wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi będzie bardziej szkodliwa dla krajów UE

Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent wezwał państwa UE do rozważenia przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych i wprowadzenia ceł wtórnych wobec krajów prowadzących handel z Rosją, gdyby USA zdecydowały się na wprowadzenie takich środków. Bessent zasugerował również, że potencjalna wojna handlowa między USA a UE miałaby poważniejsze reperkusje dla państw europejskich. Zdjęcie

Scott Bessent Wojna Handlowa Ze Stanami Zjednoczonymi Bdzie Bardziej Szkodliwa Dla Krajw Ue 4a3f8a6, NEWSFIN

Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent wzywa Europę do nałożenia na Rosję ceł wtórnych, jeśli USA podejmą taką decyzję / Evan Vucci/Associated Press/East News / Reklama East News

„Wzywam naszych europejskich sojuszników do przyłączenia się do nas, jeśli wprowadzimy cła wtórne na kraje handlujące z Rosją ” – oświadczył w poniedziałek sekretarz skarbu USA Scott Bessent. Ostrzegł również, że jeśli Stany Zjednoczone i UE nie osiągną konsensusu w sprawie umowy handlowej, państwa członkowskie UE poniosą największe konsekwencje.

Trump niezadowolony ze stanowiska Rosji

W poniedziałkowym wywiadzie dla CNBC, Bessent odniósł się do niezadowolenia prezydenta Trumpa ze stanowiska Rosji i groźby wprowadzenia przez niego ceł wtórnych wobec krajów kupujących rosyjską ropę . Zauważył, że chociaż jego departament odgrywa rolę w egzekwowaniu sankcji finansowych, uważa, że ograniczenia taryfowe miałyby „przełomowy charakter”.

Reklama

Prezydent Trump fundamentalnie zmienił sytuację, ponieważ przepisy zawierają klauzulę, która – choć nie jesteśmy pewni terminu, czy będzie to 10, 30, czy 50 dni – zakłada, że każdy kraj kupujący rosyjską ropę objętą sankcjami będzie narażony na dodatkowe cła, potencjalnie sięgające 100 procent. Senat Stanów Zjednoczonych zgadza się zatem z prezydentem Trumpem, że cła te służą celom politycznym, co jest bezprecedensowe” – zauważył Bessent. Zachęcił również UE do wzięcia przykładu ze Stanów Zjednoczonych, jeśli taka rezolucja zostanie wdrożona. „Prezydent Trump zmienił dynamikę sytuacji i błagam naszych europejskich sojuszników, którzy mają przed sobą ważne plany, aby poszli w nasze ślady, jeśli nałożymy te dodatkowe cła” – dodał sekretarz.

Urzędnik oświadczył również, że w ramach rozmów handlowych z Chinami planuje zainicjować rozmowy dotyczące zakupu przez Pekin ropy naftowej z Rosji i Iranu „w bardzo bliskiej przyszłości”.

Wojna handlowa USA-UE? Bessent: Narody europejskie będą cierpieć bardziej

Bessent poruszył również kwestię negocjacji handlowych z UE i nawiązał do niedzielnego raportu „Wall Street Journal”, w którym stwierdzono, że prezydent Trump przedstawił dodatkowe oczekiwania w tych rozmowach. Żądania te miały na celu zaskoczyć urzędników UE, którzy uważali, że zbliżają się do porozumienia, które utrzyma cła na poziomie 10% i zachęci ich do rozważenia ceł odwetowych. Według „Wall Street Journal”, po niedawnej zmianie stanowiska, Niemcy dołączyły do grona krajów opowiadających się za stanowczym stanowiskiem w negocjacjach.

Minister ocenił, że gdyby doszło do konfliktu handlowego z UE, byłoby to bardziej szkodliwe dla państw europejskich .

Czy cła USA na towary z UE powinny wynosić 15%?

„Mamy do czynienia ze znacznym deficytem handlowym z UE, więc jeśli chodzi o cła, będą one miały większy wpływ. Dlatego spodziewam się, że będą dążyć do szybszego rozpoczęcia negocjacji. Jednak, jak często wspominałem, jest to 27 odrębnych krajów, w ramach UE. W związku z tym mamy ponadnarodową instytucję, która prowadzi dyskusje. Uważam jednak, że niektóre rządy UE są sfrustrowane powolnym tempem negocjacji” – wyjaśnił Bessent.

Według nowej propozycji USA, o której donosi „WSJ”, cła na towary z UE mogłyby wynieść 15%. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, cła wzrosną do 30% do 1 sierpnia.

***

Odtwarzacz wideo: Twoja przeglądarka wymaga obsługi JavaScript. Bądź szczery w kwestii pieniędzy: czas zacząć inwestować. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *