Magnesy dla Ameryki. Spółka, który przyciągnęła Pentagon i Apple

Firma MP Materials obsługuje jedyną amerykańską kopalnię metali ziem rzadkich. Ostatnio rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii. Pentagon stał się jej największym akcjonariuszem, a Apple nawiązał długoterminową współpracę. Wartość rynkowa MP Materials wzrosła dwukrotnie w ciągu zaledwie kilku dni.

Zdjęcie

Magnesy Dla Ameryki Spka Ktry Przycigna Pentagon I Apple A495241, NEWSFIN

Magnesy dla Ameryki. Spółka, który przyciągnęła Pentagon i Apple /123RF/PICSEL Reklama

  • Pierwiastki ziem rzadkich są kluczowe w produkcji supermocnych magnesów o strategicznym znaczeniu. MP Materials ma stać się ich wiodącym producentem. To przyczyni się do zmniejszenia zależności USA od zagranicznych dostawców w tej dziedzinie.
  • Apple podpisało z MP Materials umowę wartą 500 milionów dolarów, która zapewnia stałe dostawy magnesów neodymowych dla koncernu. Magnesy te mają być produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu.
  • Osiągnięcia MP Materials na rynku sprawiły, że w ciągu zaledwie kilku dni wartość akcji firmy wzrosła dwukrotnie. Niektórzy analitycy jednak zauważają, że obecne ceny akcji mogą być już zawyżone.

Reklama

Na rynkach metali ziem rzadkich Stany Zjednoczone dążą do uniezależnienia się od łańcuchów dostaw, które są kontrolowane przez Chiny. Pekin odpowiada za 90% globalnego przetwórstwa oraz ponad 70% podaży tych pierwiastków, a ostatnie drastyczne ograniczenie ich eksportu uzmysłowiło Zachodowi, jak bardzo jest to „wąskie gardło”.

Ostatnim spektakularnym działaniem Białego Domu było zapewnienie amerykańskim firmom dostępu do ukraińskich złóż metali ziem rzadkich. W tym celu Waszyngton i Kijów powołali Fundusz Odbudowy USA-Ukraina.

Niebezpieczne uzależnienie od Chin

Jednocześnie administracja waszyngtońska uznała, że w tej dziedzinie ma wiele do zrobienia także w kraju. Departament Obrony (DoD) USA stał się największym akcjonariuszem MP Materials. Pentagon zainwestował 400 milionów dolarów w zakup 15% akcji firmy zajmującej się wydobyciem pierwiastków ziem rzadkich – surowców niezbędnych dla przemysłu obronnego, elektromobilności oraz zaawansowanej elektroniki. Dodatkowo DoD udzieli spółce pożyczki w wysokości 150 milionów dolarów.

MP Materials obsługuje jedyną amerykańską kopalnię metali ziem rzadkich w Mountain Pass w Kalifornii. Zgodnie z umową, rząd USA zapewnił minimalne ceny dla strategicznych materiałów dostarczanych przez firmę. Za kilogram neodymu-prazeodymu płacić będzie co najmniej 110 dolarów.

Dotychczas spółka koncentrowała się głównie na produkcji koncentratów ziem rzadkich, które następnie były eksportowane do innych krajów, w tym Chin, w celu dalszego przetwarzania i produkcji magnesów. W 2024 roku MP Materials zanotowało stratę netto w wysokości 65,4 miliona dolarów głównie z powodu niskich cen narzucanych przez stronę chińską.

Fabryki pod specjalnym nadzorem

Współpraca z Pentagonem ma diametralnie zmienić tę sytuację. Biały Dom pragnie, aby krajowa firma stała się liderem w produkcji supermocnych magnesów o strategicznym znaczeniu. Dzięki wsparciu DoD, MP Materials planuje zwiększyć produkcję magnesów w swoim zakładzie w Teksasie na początku do 1000 ton metrycznych rocznie, a następnie do 3000 ton.

W dalszym kroku firma zamierza otworzyć nową fabrykę w 2028 roku, co zwiększy jej roczną produkcję do 10 000 ton metrycznych. Ta ostatnia liczba odpowiada całkowitemu zużyciu magnesów w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku. Przewiduje się, że do 2035 roku globalny popyt na supermocne magnesy wzrośnie ponad dwukrotnie.

D

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *