Przedsiębiorcy po raz kolejny mają szansę walczyć o bezprecedensową pulę nagród – do dyspozycji jest aż miliard złotych. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do tego wsparcia? Przede wszystkim trzeba opracować innowacyjny projekt i znaleźć partnera do jego realizacji, ponieważ finansowanie otrzymają wyłącznie konsorcja. O czym jeszcze warto pamiętać?
Najnowsza runda dofinansowania UE wyklucza wnioski o budżecie przekraczającym budżet ścieżki SMART, a konkretnie działania 1.1 programu Funduszy Europejskich na rzecz Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Konkurs, który rozpoczął się w lipcu, oferuje wnioskodawcom łącznie miliard złotych.
Znaczenie innowacji i współpracy
Kto ma szansę na pozyskanie tego finansowania? Przedsiębiorcy zdolni do współpracy. Dotacje będą przyznawane wyłącznie podmiotom współpracującym – w tym nie tylko firmom, ale także instytucjom badawczym i organizacjom non-profit. Należy podkreślić, że każda współpraca musi być prowadzona przez firmę.
Konkurs po raz kolejny organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wnioski można składać do 30 września. Konkursy SMART Path niezmiennie cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców i ten rok nie będzie wyjątkiem.
Od 1 lipca firmy i organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie kompleksowych projektów innowacyjnych w ramach #EUFunds #FENG. Konkurs SMART Path – Projekty realizowane w konsorcjach – wystartował!
Więcej informacji ➡️https://t.co/oTo5lDg8Zq pic.twitter.com/LIWyIRm7Mv— NCBR (@NCBR_pl) 1 lipca 2025 r
„Współpraca między różnymi podmiotami – zarówno z sektora biznesu, jak i środowiska naukowego – jest kluczowa. Połączone wysiłki ułatwią dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i zasobami, co ostatecznie doprowadzi do lepszych rezultatów. Synergia generowana dzięki takiej współpracy będzie korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron” – stwierdził prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor