Polacy z upodobaniem spędzają wakacje w Turcji, o czym świadczą konkretne statystyki. Na przykład, turecka gazeta „Daily Sabah” podała, że w 2024 roku sam region Antalyi odwiedziło 1,2 miliona polskich turystów. W związku z tym warto zgłębić kulturę tego kraju, aby zrozumieć, co jest uważane za niestosowne poza ośrodkiem, a nawet w samym hotelu. Ta wiedza może przynieść nowe spojrzenie na wakacje.
/ 123RF/PICSEL
Nie sądzę, żeby Turcja była „w jakiś sposób zachodnia”
Liczni turyści przybywają do Stambułu, podziwiają centra handlowe i tętniące życiem ulice, zakładając, że przypomina on Europę. Nic bardziej mylącego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Turcja od 1999 roku posiada status kandydata do Unii Europejskiej. Niemniej jednak, w 2018 roku Rada Europejska ogłosiła, że negocjacje utknęły w martwym punkcie . Wynika to głównie z odejścia Turcji od wspólnych wartości demokratycznych, wyznawanych przez państwa członkowskie UE.
Turcja zachowuje równowagę między nowoczesnością a tradycją. W praktyce oznacza to, że to, co jest akceptowalne w Warszawie, Paryżu czy Berlinie, niekoniecznie będzie odpowiednie w Ankarze, a nawet w turystycznej Antalyi. Chociaż młodzi Turcy często wykazują się otwartością i postępowością, wielu z nich nadal ceni normy społeczne głęboko zakorzenione w religii i kulturze . Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do wizyt w meczetach i zasad ubioru (zwłaszcza dla kobiet).
Reklama
Zachowaj ostrożność podczas odwiedzania meczetów – nie wszystkie są dostępne z ulicy
Dla wielu zwiedzający meczety stanowią znaczącą atrakcję turystyczną. Przed wejściem do któregoś z nich należy jednak upewnić się, że jest on otwarty dla zwiedzających . Nawet jeśli jest, uprzejmie i często konieczne jest zdjęcie butów, zakrycie ramion i nóg, a w przypadku kobiet również zasłonięcie włosów . Ten gest wyraża szacunek.
Unikaj robienia sobie zdjęć z osobami modlącymi się w tle, nie mów głośno i nie chodź po dywanach podczas modlitw.
/ 123rf.com / 123RF/PICSEL
Na dress code wpływają przepisy
Podczas gdy media społecznościowe zalewają zdjęcia turystów w krótkich spodenkach przed Błękitnym Meczetem, rzeczywistość często odbiega od tego obrazu. W dużych miastach – a zwłaszcza w kurortach – strój składający się z „topu i miniówki” może nie budzić zdziwienia, ale w mniejszych, bardziej konserwatywnych miejscowościach lub w pobliżu miejsc kultu taki strój jest uważany za niestosowny.
Nie chodzi tu o ograniczenia modowe, ale o kontrasty kulturowe. W Turcji odzież damska wciąż może przekazywać przesłanie. Nie zawsze takie, jakie chcemy przekazać. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa i komfortu , stosuj się do poniższych wskazówek:
- Zakryte ramiona i kolana to zawsze bezpieczny wybór – nie tylko w meczetach.
- Luźne, przewiewne ubranie będzie korzystne nie tylko ze względu na upał, ale także… dla wyglądu.
- Chusta lub szal w torbie mogą okazać się przydatne do nakrycia głowy – nie tylko podczas wizyt w świątyniach, ale także na przykład w bardziej konserwatywnych dzielnicach.
- Strój kąpielowy? Oczywiście, ale tylko na plaży. Zaledwie kilka przecznic od ośrodka, a bikini może być obiektem plotek. A topless? Absolutnie nie.