Wymiana stałego prawa jazdy. Ile to będzie kosztować?

Przez wiele lat osoby posiadające stałe prawo jazdy nie musiały martwić się datą ważności. Jednak na horyzoncie pojawiają się zmiany, które wpłyną na wszystkich posiadaczy takich dokumentów. Kiedy należy odnowić stałe prawo jazdy i jaki jest związany z tym koszt?

Zdjęcie

Wymiana Staego Prawa Jazdy Ile To Bdzie Kosztowa F6d1e8f, NEWSFIN

Masz prawo jazdy na stałe? Oto, ile będzie kosztować jego wymiana. / interia / INTERIA.PL Reklama

Wymiana stałych praw jazdy. Zmiany już w drodze.

Osoby, które uzyskały prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku, które nie ma daty ważności i jest zatem bezterminowe, muszą przygotować się na obowiązkową wymianę. Wymiana bezterminowych praw jazdy wynika z nowych przepisów mających na celu ujednolicenie dokumentów w Unii Europejskiej.

Głównym celem jest zagwarantowanie, że wszystkie prawa jazdy, niezależnie od daty ich wydania, będą miały datę ważności i będą zgodne z obowiązującymi normami UE. Służy to również uporządkowaniu i aktualizacji informacji o kierowcach w systemie, szczególnie w przypadku zmiany imienia i nazwiska, adresu lub wyglądu posiadacza prawa jazdy.

Proces wymiany nie będzie jednak natychmiastowy. Kierowcy mają na to wystarczająco dużo czasu, ponieważ cała procedura rozpocznie się 19 stycznia 2028 roku i potrwa do 18 stycznia 2033 roku. Do tego czasu bezterminowe prawa jazdy pozostaną ważne i będą mogły być używane bez żadnych ograniczeń.

Reklama

Jaki jest koszt wymiany stałego prawa jazdy?

Wymiana stałego prawa jazdy wiąże się ze standardową opłatą administracyjną. W 2025 roku opłata za wymianę prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Opłata ta obejmuje opłatę za wydanie (100 zł) oraz opłatę rejestracyjną (0,50 zł).

Wiele osób pyta również, czy przy wymianie stałego prawa jazdy konieczne będzie ponowne badanie lekarskie. Jednak w przypadku wymiany prawa jazdy wydanego przed 2013 rokiem zaświadczenie lekarskie nie jest wymagane, ponieważ wymiana ma charakter czysto administracyjny. Oznacza to, że nie wiąże się z ponowną oceną stanu zdrowia kierowcy ani przedłużeniem jego uprawnień do kierowania pojazdami , a zatem kierowcy nie ponoszą kosztów badań lekarskich.

Badania lekarskie są obowiązkowe wyłącznie w przypadku utraty ważności prawa jazdy lub gdy kierowca stara się odzyskać zawieszone prawo jazdy.

Jak wymienić stałe prawo jazdy?

Wymiany stałego prawa jazdy możesz dokonać w urzędzie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania – będzie to urząd miasta, starostwo powiatowe lub starostwo powiatowe (dla mieszkańców Warszawy). Aby wymienić prawo jazdy, musisz osobiście lub pocztą przedstawić następujące dokumenty:

● wniosek o wydanie prawa jazdy (wniosek można pobrać ze strony internetowej lub otrzymać w biurze),

● jedno aktualne zdjęcie, podobne do dowodu osobistego,

● dowód zapłaty za prawo jazdy,

● dowód osobisty lub paszport w celu weryfikacji,

● stare prawo jazdy.

Wydanie nowego prawa jazdy trwa zazwyczaj do 9 dni roboczych od daty otrzymania przez urząd kompletnego wniosku i wszystkich niezbędnych dokumentów. Wypełniony dokument można odebrać osobiście.

WB

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *