Rosnące stopy procentowe, surowe kryteria kredytowe banków i bezprecedensowe ceny nieruchomości skutecznie wykluczają znaczną część Polaków z rynku mieszkaniowego – zwłaszcza osoby o niższej zdolności kredytowej, które nadal są w stanie regularnie płacić czynsz. Program Mieszkaniowy ma na celu rozwiązanie tego problemu w sposób, który jeszcze kilka lat temu wydawał się nieosiągalny – ułatwia on dostęp do własności mieszkaniowej bez konieczności zaciągania kredytów, przeprowadzania oceny zdolności kredytowej i bez obaw związanych z zadłużeniem.
Liczba projektów realizowanych w tym podejściu rośnie w całej Polsce. W Lesznie, Tychach i Wrocławiu trwają już intensywne prace budowlane. Każda z inicjatyw rozpoczęła się dopiero po uzyskaniu finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego i niemal całkowitym zapełnieniu mieszkań. Świadczy to o dużym popycie i unikalnym modelu operacyjnym – wolnym od pustostanów, spekulacji i zapewniającym pełne zabezpieczenie socjalne.
Leszno: pierwsza tego typu inwestycja w Wielkopolsce
W Lesznie powstaje obecnie osiedle mieszkaniowe „Grono”, na którym powstanie 147 mieszkań w ramach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. To pierwszy tego typu projekt w regionie, wspierany kredytem SBC z Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto zaznaczyć, że niemal wszystkie mieszkania zostały zarezerwowane przed rozpoczęciem budowy.
Jak mówi Monika Chełstowska, dyrektor zarządzająca programu „Apartamenty dla Najemców”, wskazuje to na znaczny popyt na bezpieczne i niedrogie drogi do posiadania własnego mieszkania – bez przeszkód kredytowych, zysków deweloperskich i z najemcami mającymi realny wpływ na swoją przyszłość.
Inwestycja oferuje komfortowe, gotowe do zamieszkania mieszkania z balkonami lub ogródkami, a także dostęp do udogodnień, takich jak windy, przechowalnia wózków dziecięcych i rowerów oraz przestrzenie wspólne. Miesięczne raty zaczynają się już od 1050 zł, a jednorazowa wpłata własna wynosi 24% wartości mieszkania – od około 84 000 zł. Pozostała kwota jest spłacana w ratach do spółdzielni w ramach kredytu.
Po uzyskaniu finansowania z BGK i zgromadzeniu wkładu własnego, spółdzielnia nabyła grunt z pozwoleniem na budowę. Budowa została rozpoczęta. Obecnie na terenie trwają prace porządkowe i przygotowawcze przed rozpoczęciem wykopów pod media i drogi.
Tychy: inwestycja przy ulicy Harcerskiej na zaawansowanym etapie
W Tychach trwa budowa wielorodzinnego budynku „Harcerska 8” – inwestycji składającej się z 62 lokali mieszkalnych, w których znajdą się ogrzewanie podłogowe, balkony lub ogródki, komórki lokatorskie, windy oraz dostęp do garażu podziemnego.
Na początku lipca zakończono kolejny etap – trwają prace związane z zabudową poziomu „0”, w tym montażem ścian garażu. Budowę realizuje firma Stabilio Domy Sp. z o.o. Sp. k. na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokum.
Finansowanie zapewnia Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na warunkach kredytu SBC – bez marży bankowej przez 30 lat i z oprocentowaniem WIBOR na poziomie 2% przez pierwsze pięć lat. Efektem tego są wyjątkowo niskie miesięczne koszty dla najemców przy jednoczesnym zachowaniu pełni praw związanych z modelem spółdzielczym – w tym podstawowego prawa do zakupu nieruchomości za pozostały koszt produkcji.
Wrocław: Aleja Platanowa zbliża się do ukończenia
We Wrocławiu trwa budowa kolejnego etapu inwestycji Aleja Platanowa. Zgodnie z planem, w czerwcu i lipcu trwają intensywne prace wykończeniowe – zarówno wewnątrz budynków (m.in. układanie płytek w łazienkach i aneksach kuchennych oraz montaż wind), jak i na zewnątrz (układanie kostki brukowej i zagospodarowanie terenu od strony lasu). Budowa postępuje równolegle we wszystkich segmentach inwestycji.
To kolejna inwestycja we Wrocławiu zrealizowana w modelu mieszkań zajmowanych przez najemców, po poprzednich w pełni zajętych etapach. W przypadku „Aleji Platanowej” zainteresowanie rezerwacjami również osiągnęło 100% przed rozpoczęciem budowy.
Jak działa Program Budownictwa Mieszkaniowego?
Model ten opiera się na spółdzielczym prawie do lokalu, co daje możliwość przejęcia go na własność po spłaceniu całej wartości mieszkania – najwcześniej po 5 latach, a najpóźniej po 30 latach.
Kluczowe zasady:
– brak weryfikacji zdolności kredytowej i wieku najemcy,
– możliwość rezerwacji na etapie planowania inwestycji,
– jednorazowy wkład własny (24%),
– miesięczne opłaty za wynajem odzwierciedlające rzeczywistą wartość lokalu,
– gwarantowane przeniesienie praw najmu na własność na wniosek najemcy, z uwzględnieniem wartości już zapłaconych rat i wkładów własnych.
Rozwiązanie to powstało z myślą o osobach, które nie mają szans na uzyskanie kredytu hipotecznego, ale chcą i mogą zainwestować we własne mieszkanie – stopniowo, bezpiecznie i z pełnymi prawami do lokalu.
Plany na przyszłość programu „Apartamenty dla Najemców”
„W różnych regionach kraju planowane są już kolejne inwestycje. Zainteresowanie wskazuje na konieczność nowego podejścia do rynku mieszkaniowego. Program budownictwa mieszkaniowego dla najemców stanowi realną alternatywę dla systemu opartego wyłącznie na kredytach hipotecznych” – podkreśla Monika Chełstowska.
Osoby zainteresowane mogą zapisać się na listę informacyjną, która umożliwi im priorytetowy dostęp do rezerwacji nowych mieszkań w ramach programu: https://mieszkanialokatorskie.pl
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: