Początek lipca był suchy, z podwyższoną temperaturą powietrza. Takie warunki nie są idealne dla wzrostu grzybów, ponieważ sprzyjają wilgoci i ciepłu, ale nie nadmiernemu upałowi. Zbieracze zauważyli niedobór grzybów w lasach. Niemniej jednak ta sytuacja może wkrótce ulec zmianie. Użytkownicy forum grzyby.pl wskazują, że lasy zostały obdarowane również inną naturalną ofertą.
/ 123RF/PICSEL
Na podstawie raportów zbieraczy grzybów udostępnionych na forum grzyby.pl, grzyby były ograniczone w lasach w pierwszym tygodniu lipca . Użytkownicy często zgłaszali zauważenie kurek podczas swoich wycieczek do lasu, ale ich liczba nie była duża.
Lasy obfitują w jagody
Jednak lasy były urodzajne w borówki. Zdjęcia zamieszczone na forum pokazują, że niektórzy ludzie wrócili ze swoich wypraw zbierackich z wiadrami pełnymi borówek. Niemniej jednak miłośnicy grzybów uważają, że sezon borówek zbliża się do końca. Reklamy zamieszczone na OLX wskazują, że w tym sezonie ceny borówek wahają się od 18 zł do nawet 35 zł za słoik o pojemności 900 ml .
Reklama
Przeczytaj także: Bez tego dokumentu nie możesz legalnie sprzedawać grzybów. Możesz go otrzymać za darmo.
Jeśli chodzi o grzyby, być może będziemy musieli poczekać do jesieni na znaczące zbiory, ale przy sprzyjających warunkach pogodowych zbieranie grzybów w lipcu może okazać się owocne. Prognoza pogody IMWM sugeruje, że takie warunki wystąpią. Przewiduje się opady deszczu w niemal całej Polsce do poniedziałku 14 lipca. Ponadto przewiduje się okresy pogodne, a temperatury mają osiągnąć szczyt 26°C.
Pogoda dla zbieraczy grzybów. Może wystąpić „nawałnica”.
Dlatego zbieracze grzybów mogą wyruszyć na grzybobranie w okolicach weekendu . Istnieje możliwość, że niektóre lasy będą świadkami niewielkiego boomu grzybowego. Jednak przed wyruszeniem należy sprawdzić prognozę burzową i alerty IMWM. Przebywanie w lesie podczas burzy z piorunami może być niebezpieczne. Poniżej przedstawiamy grzyby, które można znaleźć w polskich lasach w lipcu, gdzie ich szukać i ile czasu potrzebuje każdy gatunek, aby dojrzeć.
Kurki – ich sezon rozpoczyna się w czerwcu. Rozkwitają w lasach iglastych i mieszanych, ich wzrost trwa od 2 do 5 dni.
Boletus edulis – występuje w lasach mieszanych i liściastych. Szukaj Boletus w pobliżu buków, dębów i świerków. Gatunek ten potrzebuje do 10 dni, aby dojrzeć.
Podgrzybek brunatny występuje głównie w lasach iglastych, głównie na obszarach sosnowych i świerkowych. Dojrzewanie zajmuje mu od 4 do 7 dni.
Podgrzybek brzozowy można znaleźć w lasach mieszanych i liściastych, rośnie wyłącznie w pobliżu brzóz. Okres jego wzrostu wynosi od 3 do 6 dni.
Grzyby śliskie – rosną dobrze w lasach iglastych i zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu sosen. Dojrzewanie zajmuje im od 3 do 4 dni.