W piątek 9 maja w Nancy w Lotaryngii zostanie formalnie podpisany traktat o przyjaźni między Polską a Francją. Jednak to sformułowanie obejmuje znacznie więcej. W grę wchodzą miliardy euro w kontraktach związanych ze współpracą gospodarczą i wojskową. Właśnie dlatego zarówno polski premier Donald Tusk, jak i prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślają znaczenie tego historycznego porozumienia.
/ KLAUDIA RADECKA / NurPhoto / AFP
O podpisaniu nowego traktatu polsko-francuskiego poinformował premier Donald Tusk pod koniec kwietnia. „To znacznie przyspieszy rozwój bezpieczeństwa zbiorowego, w tym bezpieczeństwa Polski, a także stabilności gospodarczej i bezpośrednio bezpieczeństwa militarnego” – oświadczył szef polskiego rządu.
Polska podpisze traktat o przyjaźni z Francją
Ponadto prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił znaczenie tej umowy. Omówił tę kwestię w wywiadzie dla francuskiej publikacji „Paris Match”. „9 maja powitam w Nancy polskiego premiera Donalda Tuska, aby podpisać traktat o przyjaźni” – oświadczył, nazywając umowę „historyczną”.
Reklama
Miejsce podpisania traktatu ma również znaczenie historyczne (i symboliczne). Miasto Nancy w Lotaryngii stało się domem Stanisława Leszczyńskiego w 1736 r. po tym, jak został zmuszony do oddania tronu polskiego Augustowi III. Leszczyński szukał schronienia we Francji, ponieważ był teściem Ludwika XV Burbona, który zapewnił mu wygodę i uczynił go księciem zamożnej Lotaryngii.
Kwestie gospodarcze są również na pierwszym planie traktatu o przyjaźni, który ma zjednoczyć Polskę i Francję , zastępując poprzednią umowę o współpracy zawartą w 1991 r. Nowy traktat ma na celu podniesienie więzi gospodarczych między Warszawą a Paryżem do wyższego standardu. Jak obecnie wyglądają te więzi?
Jakie są obecnie stosunki gospodarcze między Polską a Francją?
Według Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) Polska jest kluczowym partnerem gospodarczym Francji w Europie Środkowo-Wschodniej . W naszym kraju francuskie firmy ulokowały prawie połowę wszystkich regionalnych inwestycji. Głównym sektorem przyciągającym te inwestycje jest przetwórstwo przemysłowe (27%). Następnie są informacja i komunikacja, transport i logistyka (24%) oraz handel (18%). Do końca 2023 r. skumulowane bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce francuskich firm osiągnęły ok. 113 mld zł , przy czym udział Francji przekroczył 8,4%, co plasuje ją w gronie czterech największych inwestorów zagranicznych w Polsce – podaje CCIFP. Izba zauważa również, że 62% francuskich firm w Polsce utrzymuje stałą współpracę z ponad setką polskich partnerów, a co czwarta ma ponad tysiąc stałych polskich dostawców lub podwykonawców.
Jeśli chodzi o wartość handlu między Francją a Polską, CCIFP szacuje, że w 2024 r. wyniesie ona 33,7 mld euro, a nadwyżka handlowa na korzyść Polski wyniesie 9,5 mld euro. Wartość polskiego eksportu do Francji wyniosła w ubiegłym roku 21,6 mld euro (Francja jest obecnie trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym dla Polski).
Bezpieczeństwo, uzbrojenie, energetyka – w tych obszarach Polska i Francja mogą zacieśnić współpracę
Nowy traktat o przyjaźni utoruje drogę do zacieśnienia polsko-francuskiej współpracy na różnych szczeblach . „Dwie najważniejsze dziedziny współpracy to bezpieczeństwo – szczególnie hard security – oraz przemysł zbrojeniowy . Współpraca ta może nabrać tempa, zwłaszcza w obliczu rosnącego zapotrzebowania Polski na nowoczesne systemy obronne. Od lat trwają dyskusje między firmami z obu krajów na temat zamówień i wspólnej produkcji. Traktat może przyspieszyć te inicjatywy. Ponadto będzie się również koncentrował na poprawie interoperacyjności sił zbrojnych, wsparciu przemysłów obronnych i współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczególnie istotne w tym względzie jest zajęcie się zagrożeniami hybrydowymi i rosyjską dezinformacją” – podkreśliła w wywiadzie dla PAP Amanda Dziubińska, analityczka ds. Francji w programie „Energia, surowce i technologie krytyczne” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM).
„W obliczu narastających zagrożeń zewnętrznych i konieczności wzmocnienia europejskiej obronności, Polska i Francja wzmacniają również więzi w sektorze przemysłowym. Obie strony uznają znaczenie współpracy w zakresie produkcji, zaopatrzenia i dostaw sprzętu wojskowego . Może to obejmować między innymi realizację wspólnych projektów przemysłowych dla wojska lub tworzenie łańcuchów dostaw wykorzystujących wiedzę specjalistyczną i zasoby firm z obu krajów” — potwierdziła Polsko-Francuska Izba Handlowa w oświadczeniu prasowym.
Nowe perspektywy mogą pojawić się również w sektorze energetycznym . Francuska firma energetyczna EDF (Électricité de France) poszukuje inwestycji w Polsce, szczególnie w przewidywanej transformacji polskiego krajobrazu energetycznego za pomocą technologii jądrowej. Jak podkreśla CCIFP, współpraca może również wzrosnąć w obszarze odnawialnych źródeł energii – zarówno pod względem inwestycji francuskich firm w Polsce, jak i modernizacji obiektów przemysłowych w kierunku bardziej ekologicznych i zrównoważonych źródeł energii.
„Współpraca polsko-francuska w zakresie nowych technologii postępuje”