Warszawa zyska nową atrakcję. Najwyżej położony ogród w UE

Highline Warsaw – najwyżej usytuowane ogrody oraz punkty widokowe w Unii Europejskiej. Znajdą się na 49. i 53. piętrze Varso Tower – budynku, który powstaje w stolicy, a który będzie najwyższy w Europie. Planowane otwarcie to lato 2025 roku. Aby oddać unikalny charakter miasta, Highline Warsaw jest realizowane we współpracy z lokalnymi architektami, a także projektantami i historykami.

Zdjęcie

Warszawa Zyska Now Atrakcj Najwyej Pooony Ogrd W Ue 860c1ba, NEWSFIN

Na dachu Varso Tower powstanie najwyższy punkt widokowy w Unii Europejskiej /Marysia Zawada /Reporter Reklama

Biurowiec Varso Tower, wliczając iglicę, ma 310 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Projekt został stworzony przez brytyjską pracownię architektoniczną “Foster + Partners” – współautorów projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dach wieżowca znajduje się na 53. piętrze, a na 49. – taras. 

Ogród w chmurach

Na wysokości 205 metrów powstanie także najwyżej usytuowany w UE ogród oraz przestronny bar. To miejsce będzie wypełnione drzewami, a całość stanie się centralnym punktem HighGarden. Na dachu, na 53. piętrze, które znajduje się na wysokości 230 metrów, trwa budowa tarasu widokowego z panoramą Warszawy. To dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy na Pałacu Kultury i Nauki. Prace nad tymi elementami w Varso Tower rozpoczęły się w drugim kwartale 2024 roku, a oficjalne otwarcie zaplanowano na lato 2025 roku. 

Reklama

Turyści będą mogli do obu miejsc dotrzeć dwoma panoramicznymi windami, które osiągają prędkość 8 m/s. To oznacza, że podróż na najwyżej położone ogrody i punkty widokowe Europy potrwa mniej niż pół minuty. Nie tylko one korzystają z nowoczesnych technologii. Jak informuje portal bryla.pl, całość uzupełnią interaktywne instalacje oraz multimedialne wystawy z użyciem wirtualnej rzeczywistości (VR). Zostanie także wydzielona przestrzeń do robienia zdjęć oraz butik z unikalnymi pamiątkami. 

Doświadczona firma jako autor

Inicjatorem projektu jest firma Magnicity, która jest liderem w dziedzinie miejskiej turystyki wysokościowej. W jej portfolio znajdują się budynki usytuowane w sercach największych metropolii na świecie. Na przykład w Paryżu, na szczycie Montparnasse Tower, znajduje się Paris Montparnasse Observatory. W Berlinie, z wieży telewizyjnej na Alexanderplatz, można podziwiać miasto z Berliner Fernsehturm. Od 13 lat firma jest właścicielem i operatorem 360 Chicago Observation Deck. Posiada także dwie lokalizacje w Rotterdamie – Euromast Tower oraz najwyższe piętro wieżowca Zalmhaven I. 

W budowie Varso Tower bierze udział 1500 pracowników. Do jej realizacji zużyto 140 tys. m sześc. betonu oraz ponad 20 tys. ton stali. Docelową wysokość 310 m osiągnięto w 2021 r. Wieżowiec stanie się jednym z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, wyposażonym w rozwiązania zapewniające oszczędność energii oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Joanna Senyszyn w „Graffiti” o składce zdrowotnej Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *