Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że umowa o pracę jest najbardziej cenionym standardem przez pracowników, aczkolwiek zewnętrzne formy zatrudnienia oferują uzupełnienie na rynku
Materiał powstał we współpracy z Orange Polska
Umowa o pracę, samozatrudnienie, umowy cywilnoprawne oraz wolni strzelcy – rynek wytworzył różnorodne modele zatrudnienia. Są one różnorodnie oceniane zarówno przez firmy, jak i pracowników. O możliwościach i potencjalnych potrzebach zmian debatowali uczestnicy panelu „Czy powinniśmy poszukiwać nowego modelu organizacji pracy?”, który miał miejsce w wiosennej edycji EFNI.
Na pytanie, czego można oczekiwać na rynku pracy, eksperci stwierdzili, że elastyczne formy zatrudnienia nie stały się rozwiązaniem uniwersalnym.
– Rozmawiając o dzisiejszym rynku pracy, nowych technologiach i AI, nie możemy zapominać o człowieku. Bo to on jest najważniejszy – mówiła prof. Ewa Flaszyńska, dyrektorka Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podkreśliła, że wciąż poszukujemy stabilności zatrudnienia. Badania pokazują, że dotyczy to również młodych ludzi.
– Młodzi ludzie poszukują jednak także braku kultury pracy, która wymaga pracy non stop, do późnych godzin, z nadgodzinami. Szukają bezpieczeństwa, ale również równowagi między pracą a życiem osobistym – opisywała prof. Flaszyńska.
Jak będzie wyglądać przyszłość rynku pracy? – Badania pokazują, że wiele zawodów może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję, jednak głównie dotyczy to prostych prac. Ludzie muszą nieustannie się kształcić i poszukiwać nowych umiejętności. Ważne jest skupienie się na człowieku, zarówno w dyskusjach o roli urzędów pracy, osób bezrobotnych, pracujących oraz pracodawców, jak i o modelach pracy – uważa ekspertka.
Dla firm technologicznych kluczowe są innowacje, rozwój oraz szkolenia. – Co przyciąga ludzi do pracy? Technologie, które wspierają wykonywanie zadań i jednocześnie budują pozycję na rynku pracy. Nasi pracownicy dzięki naszym szkoleniom zdobywają umiejętności poszukiwane na rynku – zwrócił uwagę Jacek Kowalski, członek zarządu ds. Human Capital w Orange Polska.
Jego zdaniem stabilność i elastyczne umowy o pracę są istotne, ale równie ważny jest rozwój. Marka zaawansowana technologicznie przyciąga pracowników, chociaż same technologie mogą również prowadzić do automatyzacji niektórych zadań, co skutkuje zniknięciem pewnych miejsc pracy, ale