Tech trendy to zmiana rynku pracy

Tech Trendy To Zmiana Rynku Pracy 1c7fb0c, NEWSFIN

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że istnieją silne, wzajemne powiązania między transformacją technologiczną a rynkiem pracy

Materiał powstał we współpracy z Orange Polska

Uczestnicy panelu „Trendy na rynku pracy – zmiany w otoczeniu biznesowym i nowoczesny rynek pracy warunkiem przyspieszenia transformacji technologicznej?” poszukiwali recept w tej kwestii. Współczesny rynek pracy ewoluuje w szybkim tempie pod wpływem globalizacji, cyfryzacji oraz różnorodnych oczekiwań zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jakie zatem są propozycje, aby jego realia były zgodne z potrzebą przyspieszenia transformacji?

Coraz starsi pracownicy

– Siła robocza w Unii Europejskiej starzeje się. W tym samym czasie następuje ewolucja technologiczna. Jeśli spojrzymy na Unię oraz Polskę, to rynek pracy z niskim wskaźnikiem bezrobocia wygląda pozytywnie, ale gdy przyjrzymy się temu bliżej, dostrzegamy wiele procesów, takich jak transformacja technologiczna, ale również zmiany demograficzne czy starzenie się społeczeństwa europejskiego, które zmieniają perspektywę – mówiła Li Andersson, przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim.

Podkreśliła, że do 2050 roku niemal 30% populacji UE przekroczy 65. rok życia, a tempo technologicznych zmian na rynku pracy ciągle rośnie. Zmiany te mają wpływ na modele i systemy pracy. Istnieje ciągła potrzeba nabywania nowych umiejętności technicznych. Należy zmieniać i podnosić kwalifikacje. Wszystko to sprawia, że na rynku pracy pojawia się wiele luk. To rodzi ryzyko wykluczenia wielu osób, na przykład tych w wieku 50+. Już teraz ponad jedna trzecia pracowników to osoby powyżej 55 lat. Niewątpliwie też część zawodów zniknie, dlatego tak istotne jest elastyczne podejście do wykonywanej pracy.

Według Li Andersson rozwiązaniem jest stworzenie systemu uczenia się przez całe życie. Jednak, jak zauważyła europosłanka, Unia Europejska nie jest nawet blisko osiągnięcia swoich celów w tym zakresie. Wspólnota pragnie, aby do 2030 roku 60% pracowników brało udział w szkoleniach. Aktualnie jest to jednak tylko 34%, a wśród osób powyżej 55. roku życia – zaledwie 11%. Dlatego tak ważne są z jednej strony zachęty dla pracowników, a z drugiej – systemowe i finansowe bodźce dla firm, zwłaszcza dla tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Transformacja stwarza bowiem poważne wyzwania dla sektora MŚP, który boryka się z brakiem pracowników w ogóle, a szczególnie z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *