Co potencjalni następcy papieża Franciszka sądzą o sztucznej inteligencji. Zagrożenie czy szansa?

Co Potencjalni Nastpcy Papiea Franciszka Sdz O Sztucznej Inteligencji Zagroenie Czy Szansa 49baf80, NEWSFIN

Pielgrzymi robią zdjęcia papieżowi Franciszkowi przy użyciu smartfonów na placu św. Piotra. Szybki rozwój nowoczesnych technologii stawia przed Kościołem nowe wyzwania

Foto: shutterstock

Michał Duszczyk

Po odejściu papieża Franciszka, jego miejsce mogą zająć kardynałowie, którzy postrzegają sztuczną inteligencję jako źródło wielu zagrożeń. Istnieją jednak również tacy, dla których AI jest wyzwaniem, z którym, podobnie jak cały świat, powinien zmierzyć się także Kościół. Jedno jest pewne – każdy, kto stanie na czele Watykanu, będzie musiał wyznaczyć swoje stanowisko wobec szybko zmieniających się technologii, które wkrótce mogą przewyższyć ludzkie możliwości w wielu aspektach.

Jak kardynałowie i potencjalni następcy Franciszka oceniają AI?

Kardynał José Tolentino de Mendonça, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, jest jednym z kandydatów na następcę Franciszka. Jest autorem dokumentu opublikowanego na początku bieżącego roku, który dotyczy AI. Mowa o „Antiqua et Nova”, oficjalnym stanowisku Watykanu wobec sztucznej inteligencji, w którym Mendonça, wspólnie z kard. Víctorem Manuelem Fernándezem, argentyńskim duchownym oraz prefektem Dykasterii Nauki Wiary, porusza kluczowe kwestie związane z wpływem AI na różne obszary, takie jak edukacja, gospodarka, zdrowie, rynek pracy oraz relacje międzyludzkie i międzynarodowe. Zawiera omówienie zagrożeń oraz możliwości, jakie niesie sztuczna inteligencja, podkreślając potrzebę jej odpowiedzialnego i etycznego używania.

Jak niedawno podkreślał ks. prof. Józef Kloch, medioznawca i profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podczas specjalnej konferencji poświęconej „Antiqua et Nova”, sztuczna inteligencja symuluje ludzki umysł, lecz nie jest w stanie go zastąpić. „W przypadku AI to pewne dane statystyczne i parametry obliczeniowe decydują o tym, jakie dane finalnie otrzymujemy. Wyższe potrzeby są obce maszynom, dlatego AI nigdy nie dorówna ludzkiej inteligencji” – zauważał. Profesor twierdzi, że dokument ukazuje „wagę poruszanego zagadnienia” oraz „naszą unikatową ludzką osobowość”. W dokumencie stwierdzono, że AI nie posiada „odniesienia do dobra wspólnego”, co uniemożliwia jej pełne naśladowanie człowieka, a kontrola nad etycznym wykorzystaniem AI to „ogromna odpowiedzialność, jaką Bóg powierzył człowiekowi”.

Kardynał José Tolentino de Mendonça w „Antiqua et nova” wzywa do etycznej refleksji nad rozwojem technologii i zachęca do przemyślenia wyzwań

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *