PGE przewiduje, że decyzja dotycząca wydzielenia aktywów węglowych zostanie podjęta w drugim półroczu – poinformował prezes Dariusz Marzec. Zaznaczył, że grupa koncentruje się na energetyce gazowej, która stanie się jednym z kluczowych obszarów rozwoju firmy.
/materiały promocyjne
W środę miała miejsce konferencja wynikowa PGE, podczas której przedstawiono plany grupy.
– Jeśli chodzi o wydzielenie (aktywów węglowych – red.), to sprawa nie jest zamknięta, przynajmniej w naszym odczuciu. (…) Trwają analizy. Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku osiągniemy jakieś wnioski lub nasze rekomendacje oraz decyzję właściciela, bo na koniec dnia to jest decyzja właściciela – stwierdził prezes PGE Dariusz Marzec.
– Sytuacja wokół spółki oraz w poszczególnych segmentach naszej działalności jest bardzo dynamiczna i pewne wnioski czy kierunki mogą nie być dzisiaj tak oczywiste, jak były jeszcze rok czy półtora roku temu. Generalnie prowadzimy na bieżąco dialog z właścicielem i mamy nadzieję, że kierunkowe zamknięcie tych tematów w jedną lub drugą stronę nastąpi w drugiej połowie tego roku – dodał.
Reklama
PGE stawia na energetykę gazową
PGE kładzie nacisk na gazowe elektrownie – do roku 2030 planowane jest 5,25 GW nowych mocy.
– Energetyka gazowa będzie jednym z kluczowych kierunków rozwoju PGE – podkreślił Marzec. Dodał, że szerszy kontekst spółka przedstawi w strategii, której publikacja planowana jest na czerwiec.
Grupa oczekuje w tym roku spadku powtarzalnej EBITDA w konwencjonalnej energetyce w ujęciu rocznym, natomiast wzrost w dystrybucji, energetyce gazowej i ciepłownictwie. W segmentach energetyki odnawialnej, obrotu i energetyki kolejowej przewiduje się wynik porównywalny z rokiem ubiegłym.
W zakresie inwestycji przewiduje się wzrost wydatków w tym roku do 10 proc. Nie dotyczy to jednak projektu offshore.
– Oczekujemy dużego wzrostu w obszarze energetyki odnawialnej, tu mamy projekt Baltica 2, który realizowany jest w formule project finance. Wyłączając ten projekt, pozostałe wydatki CAPEX wzrosną o kilka do 10 proc. Ostateczna kwota będzie determinowana harmonogramem prac i rozliczeń – powiedział wiceprezes Przemysław Jastrzębski.
Węgiel będzie stopniowo zastępowany w ciepłownictwie
Wydatki inwestycyjne grupy PGE w 2024 roku wyniosą 10,689 mld zł w porównaniu do 10,088 mld zł w 2023 roku.
PGE przewiduje znaczący wzrost wydatków w segmencie Energetyki Odnawialnej, związany z rozpoczęciem realizacji projektu Baltica 2. Wzrost wydatków CAPEX przewiduje się także w Energetyce Gazowej. Rośnie poziom wydatków na budowę bloku w Rybniku w miarę postępu prac budowlanych. W segmentach Dystrybucji oraz Energetyki Kolejowej oczekiwany jest względny wzrost wydatków w wyniku koncentracji działań na rozwoju sieci.
Jak podano, spółka systematycznie ogranicza wydatki modernizacyjne i odtworzeniowe w Energetyce Konwencjonalnej. W segmencie Ciepłownictwo spółka przewiduje stabilny poziom wydatków w 2025 r. oraz wzrost w kolejnych latach w związku z realizacją kolejnych inwestycji zastępujących wytwarzanie z węgla kamiennego.