Główny Inspektorat Sanitarny został powiadomiony przez sieć handlową TEDi o wycofaniu produktu ze swoich półek. Dotyczy to chochli do zupy znanej jako Suppenkelle. Dalsze używanie tego przedmiotu może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
/ PIOTR KAMIONKA/REPORTER/PIOTR KAMIONKA/REPORTER / East News
„Główny Inspektorat Sanitarny został powiadomiony o wycofaniu chochli do zupy przez TEDi Sieć Handlowa Sp. z oo, ze względu na migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych z produktu do żywności” – podaje GIS na swojej stronie internetowej. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował również kompleksowe informacje o wycofanym produkcie; oto szczegóły:
- Nazwa produktu: Chochla do zupy Suppenkelle,
- Kraj pochodzenia: Niemcy,
- Dystrybutor w Polsce: TEDi Trade Network Sp. z oo, 11 Listopada 11, 40-387 Katowice.
Chochla TEDi może być niebezpieczna. GIS zarządza jej wycofywaniem
Zgodnie z GIS sieć TEDi otrzymała zawiadomienie o konieczności wycofania produktu od dystrybutora. Sklep udostępnił wiadomość na swojej stronie internetowej. „Ze względu na obawy dotyczące zdrowia zaleca się niekontynuowanie stosowania produktu. […] Zapraszamy do zwrotu ww. produktu lub wymiany na inny o równoważnej wartości za 5 zł w dowolnym punkcie TEDi” – poinformowała sieć w cytowanej wiadomości.
Reklama
Przeczytaj także: Liczne ofiary chińskich sklepów podszywających się pod polskie. Dopytujemy się o ich działania w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów
GIS poinformował, że we współpracy z dystrybutorem nadzoruje wycofanie chochli ze sprzedaży. „Produkt wymieniony w ogłoszeniu nie powinien być wykorzystywany do kontaktu z żywnością” – ostrzega Główny Inspektorat.
Przeczytaj także: Czy tradycyjne zakupy stają się przestarzałe? 30 sklepów zamyka się każdego dnia
Pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAA) to związki, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i nie powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku zauważa, że PAA są klasyfikowane jako substancje chemiczne uznawane za rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze.
Sieć sklepów TEDi została założona w Niemczech w 2004 roku, a w Polsce działa od 2018 roku. W sklepach TEDi klienci mogą kupić różne artykuły, w tym artykuły gospodarstwa domowego, artykuły dekoracyjne i artykuły szkolne. Dane z 2024 roku wskazują, że sieć ma 250 lokalizacji w Polsce.