W środę Centrum Legislacji Rządowej (RCL) opublikowało projekt nowelizacji ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel wraz z kilkoma innymi ustawami. Warto zauważyć, że aplikacja będzie zawierać mLegitymację nauczyciela.
Dzięki nowym regulacjom użytkownicy aplikacji mObywatel, oprócz dotychczasowej możliwości składania dokumentów drogą elektroniczną, będą mogli również załatwiać sprawy urzędowe poprzez składanie podpisanych wniosków lub korespondencji.
Ponadto aplikacja będzie zawierać wirtualnego asystenta wspieranego przez model sztucznej inteligencji, który nie wykorzystuje danych osobowych użytkownika.
Ponadto przewiduje się zmiany w ramach prawnych przyznawania legitymacji ucznia i nauczyciela w formie dokumentu mobilnego – mLegitymacji, w tym przepis o wstrzymaniu wydawania mLegitymacji nauczycielom pracującym w polskich szkołach, a także w zespołach szkolnych zlokalizowanych przy placówkach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i misjach wojskowych RP. Autorzy projektu ustawy wskazali w uzasadnieniu, że nauczyciele zatrudnieni w polskich szkołach za granicą obecnie kwalifikują się do uzyskania legitymacji służbowej nauczyciela w formacie karty ID-1. Ustawa mObywatel z 2023 r. przewiduje, że mLegitymacja będzie również dostępna dla nauczycieli z tych placówek, choć środek ten nie wszedł jeszcze w życie. Pozostali nauczyciele otrzymają elektroniczną legitymację.
Ponadto uczniom zostaną udostępnione elektroniczne wersje legitymacji. Do szkoły mLegitymacja będą mogli wejść zarówno dorośli uczniowie, jak i niepełnoletni, których rodzice nie zgłosili sprzeciwu.
Wersja papierowa dowodu osobistego – zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów – zostanie wydana na wniosek osoby upoważnionej.
Ponadto przepisy dotyczące legitymacji nauczycielskich zostaną uzupełnione o postanowienia dotyczące przechowywania przez szkoły rejestrów pustych legitymacji i spersonalizowanych rejestrów wydanych legitymacji.
Możliwe będzie również przechowywanie i archiwizowanie danych lub dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel, które są niezbędne do świadczenia usług w aplikacji, przez czas niezbędny do ich realizacji. Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że „wprowadzona zmiana ułatwi bezpieczne przechowywanie danych w systemie mObywatel i zagwarantuje możliwość ich odzyskania”.
Zestaw narzędzi umożliwiających kryptograficzną weryfikację dokumentów mobilnych, obsługiwanych w ramach usług aplikacji mObywatel, zostanie również rozszerzony o usługę internetową.
Ponadto nowelizacja upoważni Ministra