Czeski minister finansów ogłosił w środę, że nie ujawniono daty przyjęcia euro, wskazując na brak wsparcia ze strony przeważającej części społeczeństwa – informuje AFP. Przeciwnikiem zmiany waluty jest również Andrej Babiš, który ma szansę objąć władzę po nadchodzących wyborach parlamentarnych w jesieni.
/123RF/PICSEL
Czechy, podobnie jak Polska, zobowiązały się do przyjęcia euro w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku. Po ponad dwudziestu latach sytuacja nie wskazuje jednak na zbliżającą się zmianę waluty.
Niewielka liczba Czechów pragnie przyjęcia euro
AFP cytuje wypowiedź czeskiego ministra finansów, który w środę stwierdził, że społeczne poparcie dla zastąpienia korony czeskiej wspólną walutą jest niewystarczające. Z danych z badania przeprowadzonego przez instytut STEe zaledwie jeden na czterech Czechów pragnie, aby ich kraj dołączył do strefy euro.
– Dopóki poparcie nie wzrośnie do przynajmniej 50 procent, nie ma sensu rezygnować z naszej waluty, która ma długą tradycję – oświadczył Zbynek Stanjura. Podkreślił, że „doświadczenia innych krajów, które w przeszłości weszły do strefy euro, pokazują, że kluczowym czynnikiem jest poparcie mieszkańców”, dodając, że „nie istnieją wyraźne argumenty ekonomiczne za ani przeciw przyjęciu euro„.
Reklama
Przed ewentualnym przyjęciem euro Czechy – podobnie jak Polska – musiałyby spełnić kryteria konwergencji z Maastricht, które obejmują poziom inflacji, sytuację finansów publicznych oraz stopy procentowe. Dodatkowo, wymagany jest co najmniej dwuletni okres uczestnictwa w mechanizmie stałego kursu. Koalicyjny rząd Petra Fiali zapowiadał w 2021 roku, że dąży do spełnienia wszystkich kryteriów, chociaż dotychczas nie osiągnięto tego celu. Sama koalicja jest podzielona w kwestii przyjęcia euro. Strona konserwatywna odrzuca tę możliwość, podczas gdy prezydent Petr Pavel jest zwolennikiem tego kroku.
Były premier Czech oraz miliarder Andrej Babiš, który ma szansę na zwycięstwo w tegorocznych wyborach parlamentarnych, również sprzeciwia się przystąpieniu do strefy euro. Obecnie strefa euro składa się z 20 państw. Kraje, które wciąż posiadają swoje waluty, to: Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Szwecja i Dania.