Działanie prezydenta jest rażącym naruszeniem naszej konstytucji – ocenił prokurator generalny New Jersey Matthew Platkin, który przewodzi koalicji 18 stanów kwestionujących dekret Donalda Trumpa. Chodzi o zniesienie prawa części osób do uzyskania obywatelstwa od urodzenia.
Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA (Getty Images,, Chip Somodevilla)
Trump rozporządzenie w tej sprawie podpisał w pierwszym dniu prezydentury. Według dekretu jego administracja nie będzie uznawać obywatelstwa od urodzenia dzieci na terytorium USA, jeśli rodzice przebywają w kraju nielegalnie – czytamy w serwisie PhillyVoice.
Zdaniem Platkina oraz prokuratorów generalnych 17 innych stanów rządzonych przez Demokratów decyzja Trumpa jest „rażącym naruszeniem konstytucji”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ekspert o Trumpie: Ogłosił program ekspansywnego imperium. Jak Putin
Prokuratorzy walczą z Trumpem
– Prokuratorzy stanowi przygotowywali się na nielegalne działania, więc natychmiastowy pozew wysyła jasny komunikat do administracji Trumpa, że będziemy bronić naszych mieszkańców i ich podstawowych praw konstytucyjnych – wyjaśnił Platkin w oświadczeniu.
PhillyVoice przypomina, że otrzymanie amerykańskiego obywatelstwa gwarantuje 14. poprawka do konstytucji i została przyjęta przez Kongres w 1868 r.
Każdy, kto urodził się lub naturalizował w Stanach Zjednoczonych i podlega ich zwierzchnictwa, jest obywatelem Stanów Zjednoczonych i tego stanu, w którym zamieszkuje. Żaden stan nie może wydawać ani stosować ustaw, które by ograniczały prawa i wolności obywateli Stanów Zjednoczonych. Nie może też żaden stan pozbawić kogoś życia, wolności lub mienia bez prawidłowego wymiaru sprawiedliwości ani odmówić komukolwiek na swoim obszarze równej ochrony prawa – brzmi poprawka.
Administracja Trumpa uważa, że 14. poprawki „nigdy nie interpretowano jako rozszerzającej obywatelstwo na wszystkich urodzonych w Stanach Zjednoczonych”. Ponadto dzieci imigrantów przebywających w USA bez zezwolenia nie będą automatycznie otrzymywać obywatelstwa. Dekret Trumpa wejdzie w życie 19 lutego. Celem pozwu jest zablokowanie tego dekretu, o czym zadecyduje sąd.
W opinii gubernatora New Jersey Phila Murphy’ego dekret prezydenta uderzy w prawa obywatelskie tysięcy osób, które stracą m.in. dostęp do programu socjalnego Medicaid czy programów ubezpieczenia zdrowotnego dla dzieci.
– Rozporządzenie wykonawcze administracji Trumpa, które próbuje odebrać obywatelstwo niektórym dzieciom urodzonym w Stanach Zjednoczonych, nie ma mocy unieważnienia konstytucji. 14. poprawka gwarantuje, że każde dziecko urodzone w Stanach Zjednoczonych jest obywatelem bez względu na rasę, kolor skóry czy pochodzenie – ocenił Amol Sinha, dyrektor American Civil Liberties Union of New Jersey, organizacji non profit zajmującej się prawami obywatelskimi.