Założyciel czarnego rynku Silk Road, działającej w latach 2011-13 platformy pozwalającej na handel nielegalnymi produktami i usługami w darknecie, został skazany na podwójne dożywocie i czterdzieści lat więzienia bez możliwości warunkowego zwolnienia. Zgodnie z obietnicą Donald Trump ułaskawił go pierwszego dnia rządów.
Twórca Silk Road Ross Ulbricht opuścił więzienie na skutek ułaskawienia podpisanego przez 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump obiecał uwolnić go w maju ubiegłego roku podczas przemówienia na konwencji Partii Libertariańskiej. “Jeśli zagłosujesz na mnie, w pierwszym dniu rządów zamienię karę Rossa Ulbrichta na odbyty wyrok. Odsiedział już 11 lat, zabierzemy go do domu” – powiedział kandydat republikanów.
Trump spełnił obietnicę.
“Zadzwoniłem właśnie do matki Rossa Williama Ulbrichta, aby powiedzieć jej, że ku jej czci i ku czci Ruchu Libertariańskiego, który tak mocno mnie wspierał, z przyjemnością podpisałem pełne i bezwarunkowe ułaskawienie jej syna, Rossa” – napisał prezydent USA na platformie społecznościowej Truth Social.
W 2015 r. Ulbricht został skazany na dwa dożywocia oraz 40 lat więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego za stworzenie i obsługę platformy Silk Road. Zamknięty przez FBI rynek w darknecie, służył do anonimowego kupowania i sprzedawania towarów. Znaczną część obrotu na platformie stanowił handel narkotykami, a wśród dostępnych na nim towarów i usług znaleźć można było również broń, fałszywe dokumenty i usługi hakerskie.
FREEDOM!!!! pic.twitter.com/itRuuyFAxe
— Free_Ross (@Free_Ross) January 22, 2025
Silk Road zarabiał dzięki prowizjom pobieranym od każdej transakcji. Platforma działała od 2011 do 2013 roku i jest uważana powszechnie za pierwszy przypadek użycia bitcoina na szeroką skalę w prawdziwym świecie, przez co na wiele lat przylgnęła do niego łatka waluty przestępców.
W ciągu niecałych trzech lat funkcjonowania platforma wygenerowała obrót na poziomie ponad 9,5 mln BTC. W toku śledztwa amerykańskie służby przejęły ponad 144 000 bitcoinów należących do Rossa Ulbrichta, których koszt szacowano w tym czasie 122 mln dolarów (dziś byłoby to 15 mld dolarów). Skonfiskowano również 29 000 BTC z różnych portfeli związanych z Silk Road.
Dla wielu członków krypto-społeczności i ruchu libertariańskiego Ross Ulbricht stał się męczennikiem i przykładem nadużycia władzy. Jego zwolennicy krytykowali otrzymany przez niego wyrok jako zbyt surowy i łamiący konstytucję, tłumacząc, że twórca Silk Road nie odpowiadał za rodzaje towarów oferowanych na platformie, a jedynie udostępniał przestrzeń do swobodnego handlu czymkolwiek chcieli jej użytkownicy. Wokół uwolnienia Ulbrichta powstał ruch "Free Ross", a pod petycją o jego ułaskawienie zebrano 600 tys. podpisów.
MM