Przełom w telemedycynie. Na CES w Las Vegas pokazano monitoring zdrowia w przyszłości

Przelom W Telemedycynie Na Ces W Las Vegas Pokazano Monitoring Zdrowia W Przyszlosci 69f9a9d, NEWSFIN

Zdalne badania i monitoring zdrowia są stosowane coraz częściej. Wymagają jednak komputera lub noszenia różnych urządzeń

Foto: AdobeStock

Michał Duszczyk

Industrial Technology Research Institute (ITRI), wiodący instytut badawczy w dziedzinie technologii, który był pionierem w rozwoju układów scalonych (inkubował m.in. firmę TSMC), pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem do zdalnego monitoringu kondycji zdrowotnej ludzi i zwierząt. Efekty pokazano właśnie na targach CES 2025 w Las Vegas.

Jak działa koreańska mata do monitorowania zdrowia?

Projekt koreańskich inżynierów nie wymaga bezpośredniego podłączania aparatury, czy korzystania z technologii ubieralnych (wearables), jak np. smartwatche. Naukowcy stworzyli specjalną matę, którą kładzie się na łóżko (iSleePad) lub posłanie pupila (iPetSuite), a ta jest w stanie śledzić w czasie rzeczywistym funkcje życiowe – monitoruje oddech i tętno, a także wykrywa nietypowe zachowania. Taki podkład pozwala przekazywać kluczowe dane do lekarza, dzięki czemu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku pacjentów leżących w domu.

Przedstawiciele ITRI, którzy prezentują tę technologię na CES, wskazują, że iSleePad sprawdzi się też w placówkach medycznych, czy u osób, które chcą monitorować swój sen. Lekka, elastyczna mata zaprojektowana została dla użytkowników w każdym wieku. Jej odpowiednik iPetSuite opracowano z kolei z myślą o domowych zwierzętach. System, wykorzystujący technologię Dopplera o niskiej mocy, pozwala właścicielowi kota czy psa na smartfonie sprawdzać tętno, oddech i jakość snu pupila, pomagając jednocześnie wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne. ITRI przekonuje, że sprawdzi się on także w placówkach weterynaryjnych lub hotelach dla zwierząt.

Przelom W Telemedycynie Na Ces W Las Vegas Pokazano Monitoring Zdrowia W Przyszlosci 82e6789, NEWSFIN

Koreańska mata jest wygodnym sposobem montoringu zdrowia

Foto: Michał Duszczyk

Bezdotykowy nadzór dla ludzi i zwierząt

Ale prawdziwym przełomem ma być High-Privacy AI Digital Caregiver. To instalowane np. nad szpitalnym łóżkiem urządzenie, które zdalnie jest w stanie kontrolować funkcje życiowe pacjenta. Rozwiązanie, za którym stoi ITRI i zespół Streamteck, to oparty na sztucznej inteligencji system obrazowania termicznego i tzw. radaru fal milimetrowych. Naukowcy podkreślają, że to dokładne w swoich pomiarach, bezkontaktowe urządzenie, powstało specjalnie dla domów opieki – może wykrywać upadki i natychmiast powiadamiać opiekunów, kontrolować oddech, tętno, temperaturę ciała, poziom natlenienia krwi i ciśnienia.

Michał Duszczyk, korespondencja z Las Vegas

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *