Boom na budownictwo wciąż w Polsce trwa, ale w pierwszym półroczu, w porównaniu do tego samego okresu 2023 r., oddanych zostało mniej mieszkań i domów, miały mniejsze powierzchnie i mniej pokoi – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Z obliczeń wynika, że średni metraż nowego mieszkania wynosił 51,9 metra kwadratowego. Wkrótce dane dotyczące liczby mieszkań się zmienią, bo w I półroczu rozpoczęto budowę o 43 proc. więcej lokali niż rok wcześniej.
/123RF/PICSEL
Z raportu wynika, że w pierwszej połowie roku oddano do użytku prawie sto tysięcy mieszkań (95,6 tys.). Miały łącznie 8,6 mln m kw. powierzchni i były podzielone na prawie 362 tys. izb. Porównując te dane z analogicznym okresem 2023 r. okazuje się, że w budownictwie odnotowano spadki. Powstało o 16,2 tys. mniej lokali (14,5 proc.), o powierzchni użytkowej o 1,9 mln m kw. mniejszej (17,9 proc.) i podzielonej na 76,7 tys. izb mniej (17,5 proc.).
Domy dwa razy takie jak mieszkania
Z raportu wynika, że przeciętna powierzchnia użytkowa powstających w pierwszym półroczu nieruchomości wyniosła 90,2 m kw., o 3,7 m kw. mniej niż rok wcześniej. Nowo wybudowane domy miały średnio 131,9 m kw., zaś mieszkania w budynkach wielorodzinnych – 51,9 m kw. W sumie przekazano do eksploatacji 42,2 tys. nowych budynków mieszkalnych, o 22,7 proc. mniej niż rok wcześniej – informuje GUS.
Reklama
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy najwięcej nowych mieszkań wybudowano w woj. mazowieckim (18,1 proc. wartości krajowej) i małopolskim (10,4 proc.). Jednak było to odpowiednio o 20 proc. i prawie 42 proc. mniej niż rok wcześniej. Odsetek wybudowanych mieszkań najbardziej spadł w woj. lubuskim. Powstało ich tam w I półroczu o ponad 60 proc. mniej niż rok wcześniej. Zaś średnia liczba mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców wynosi w Polsce 2,5. Wskaźnik ten został przekroczony w woj. pomorskim (3,5), podlaskim (3,2) i mazowieckim (3,1). Zaś niższe wartości miał w: opolskim (1,3), warmińsko-mazurskim (1,8) i śląskim (1,9).
Budowa domu dłuższa niż bloku
W I połowie 2024 r. przeciętny czas konstrukcji nowego budynku mieszkalnego przekazanego do użytku wynosił 44 miesiące – ponad 3,5 roku. Szybciej budowano bloki i kamienice niż prywatne domy. „Budynki wielorodzinne wznoszono w czasie prawie dwukrotnie krótszym niż jednorodzinne” – podkreśla GUS.
Do deweloperów należy w pierwszej połowie roku większość powstałych nieruchomości. Wybudowali 61,4 proc. wszystkich nowo oddanych mieszkań. W porównaniu z analogicznym okresem 2023 r., udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wzrósł o 3,7 pp., a wybudowanych przez inwestorów indywidualnych spadł o 4,5 pp.
Spada powierzchnia lokali, ale ich liczba wkrótce wzrośnie. W pierwszym półroczu 2024 r. rozpoczęto budowę 122,4 tys. mieszkań – o 36,8 tys. (43 proc.) więcej niż rok wcześniej. W omawianym czasie wydano pozwolenia na budowę oraz dokonano zgłoszeń z projektem dla 144,2 tys. mieszkań – o prawie jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL