Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym analizuje sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych. Eksperci przewidują, że Rezerwa Federalna może obniżyć stopy procentowe już we wrześniu, co będzie miało znaczący wpływ na globalną gospodarkę.
Jerome Powell, szef FED (Licencjodawca, Materiały prasowe FED)
Według analizy PIE „najnowsze dane wskazują, że presja cenowa wyraźnie słabnie. Rynek nabiera przekonania, że FED już we wrześniu zdecyduje się na luzowanie polityki pieniężnej„. Eksperci zwracają uwagę, że takie działanie sugerują również najnowsze wypowiedzi członków komitetu FOMC.
Autorzy raportu podkreślają, że „odczyty inflacji w USA w dwóch ostatnich miesiącach były niższe od prognoz. w czerwcu inflacja spadła z 3,3 proc. do 3,0 proc., a inflacja bazowa zmniejszyła się z 3,4 proc. do 3,3 proc.”. PIE zaznacza, że są to „najniższe wyniki od ponad trzech lat”. Według ekspertów „takie dane sugerują, że presja cenowa osłabła, co zwiększa przekonanie, że FED dokona luzowania polityki pieniężnej”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Biden powinien zrezygnować? "Nie ma kogo podstawić"
Stopy procentowe w USA spadną we wrześniu? To niemal pewne
Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na rosnące prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA już we wrześniu. Analitycy piszą, że „Dane wskazują, że prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi ok. 90 proc.”. Eksperci podkreślają, że pozytywne dane oraz wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej, w tym Prezesa Fed w Chicago i prezeski z San Francisco, sugerują, że warunki są sprzyjające dla luzowania polityki pieniężnej.
PIE przytacza również wypowiedź szefa Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który „wyraził przekonanie, że inflacja zmierza w kierunku docelowego poziomu 2 proc., co w jego ocenie potwierdzają najnowsze dane”. Według ekspertów te komunikaty ze strony Fed umocniły amerykańskie obligacje.
Niższe stopy procentowe w USA wpłyną na złotego
Analitycy PIE zwracają uwagę na wpływ komunikacji ze strony Fed na rynki finansowe. Autorzy raportu piszą, że „rentowność obligacji skarbowych rosła przez większość roku – oczekiwania dotyczące skali obniżek systematycznie malały”. Eksperci przypominają, że „przedstawiciele rezerwy federalnej zasygnalizowali w czerwcu, że spodziewają się jednej obniżki stóp procentowych w 2024 r. i czterech w 2025 r.”
PIE podkreśla, że „na początku roku rynkowe prognozy wskazywały nawet 7 obniżek w bieżącym roku”. Jednak, jak zauważają analitycy, „trend wzrostowy prawdopodobnie uległ wyczerpaniu. po danych o inflacji dolar osłabił się, a rentowność dwuletniego benchmarku obniżyła się o 0,12 pkt. proc. do 4,51 proc.”
Eksperci PIE przewidują, że obniżki stóp w USA oraz strefie euro będą wpływać na kurs złotego. Autorzy raportu twierdzą, że „mimo luzowania polityki pieniężnej przez najważniejsze banki centralne, poziom stóp procentowych w polsce pozostanie niezmieniony. taki rozdźwięk będzie sprzyjać dalszemu umacnianiu się złotego”.