Węgla z Polski może być za mało na zimę. To oznacza wzrost cen

Braki polskiego węgla na rynku – taki scenariusz może nas czekać tej jesieni. Wydobycie w polskich kopalniach jest niższe niż rok temu. Niedobór węgla w tym roku może sięgać nawet 2,8 mln ton – wskazują sprzedawcy. Zdjęcie

Wegla Z Polski Moze Byc Za Malo Na Zime To Oznacza Wzrost Cen Df48619, NEWSFIN

W polskich kopalniach spada produkcja węgla /ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News Reklama

Spada produkcja w kopalniach w Polsce. Będzie mniej węgla używanego jako opał i mogą się pojawić problemy z jego niedoborem – zwraca uwagę portal wnp.pl. Niedobór na rynku może zaś oznaczać konieczność importu i wzrost cen tego rodzaju opału.

Na rynku może zabraknąć tysięcy ton węgla

W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły 48,4 mln ton węgla kamiennego. To spadek o 8,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – zwraca uwagę portal wnp.pl. Wydobycie w polskich kopalniach spada szybciej niż zapotrzebowanie na węgiel gruby jako opał dla gospodarstw domowych – wskazują dziennikarze portalu.

Reklama

Węgla jest też niedużo na składach – mówi portalowi szef górnośląskiej firmy handlującej węglem. Jego zdaniem w punktach sprzedaży znajduje się ok. 600 tys. ton surowca. – Wydobycie w polskich kopalniach jest słabe, a tego bufora w postaci surowca czekającego na klientów na składach w odpowiedniej ilości nie ma – mówi osoba cytowana przez wnp.pl.

Ogółem na rynku może pojawić się niedobór ok. 2 mln 800 tys. ton polskiego węgla grubego – wynika z rozmowy portalu z przedstawicielami branży. 

Te braki będą uzupełniane węglem importowanym. Ale tu pojawia się kilka problemów. Po pierwsze sprzedawcy dopiero zaczęli importować towar. Do tego importowany węgiel często jest miękki, więc powstaje z niego dużo miału, którego nie da się wykorzystać w domowych piecach. Możliwe są również zakłócenia dostaw w konsekwencji napięć geopolitycznych. – Wiele zatem wskazuje, że może być niedobór węgli grubych, a zatem może pojawić się presja na wzrost jego cen – mówi w rozmowie z wnp.pl prezes jednej z firm handlującej węglem.

Obecnie węgiel, w zależności od punktu sprzedaży i parametrów jakościowych kosztuje od 1,3 tys zł. do 2 tys. zł za tonę – wskazuje portal.

Ministerstwo mówi wprost: Będzie panika

Na to wszystko nakłada się jeszcze jednak sprawa, o której pisaliśmy w Interii Biznes. Chodzi o nowe normy jakościowe dla węgla. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W kwietniu przekazało projekt do konsultacji. Resort przemysłu przedstawił szereg uwag do tego projektu.

„Wejście w życie w dniu 1 września 2024 roku ograniczenia zawartości siarki do poziomu 1,2 proc. spowoduje niedobór węgla na ścianie wschodniej już w najbliższym sezonie grzewczym” – ostrzega MP. Wschód Polski jest jednym z najmniej zamożnych regionów – wskazuje resort. Liczba kotłów węglowych na sortymenty grube w gospodarstwach domowych jest tam wyższa niż w innych rejonach kraju. 

„Po doświadczeniach z sezonu grzewczego 2022/2023 gdzie dystrybucją węgla zajmowały się samorządy – zapotrzebowanie na węgle grube okazało się dużo wyższe niż szacowane przez resort klimatu i środowiska. Wobec powyższego można spodziewać się, że wycofanie w tak szybkim czasie znaczących wolumenów węgli grubych z polskich kopalń spowoduje 'panikę’ wśród odbiorców oraz znaczny wzrost ceny węgla. Przełoży się to na wzrost importu węgla przez firmy prywatne” – uważa MP.

Według resortu dodatkowy import węgla spowoduje także „dalsze pogorszenie sytuacji finansowej i technicznej” polskich kopalń. Nie przełoży się natomiast na poprawę jakości powietrza. W tak krótkim czasie źródła ogrzewania nie zostaną wymienione – ocenia resort. 

W Polsce nadal funkcjonuje pond 4 mln kotłów klasy 4 i niższej, w tym ponad 2 mln kotłów klasy 3 i pozaklasowych – podaje ministerstwo. „Realne szanse na wymianę tych urządzeń zgodnie z podjętymi uchwałami w województwach, szczególnie przez ludzi mniej zamożnych i starszych w okresie 5 lat od teraz, wydaje się być mało prawdopodobne” – oceniło MP. SZerzej o kwestii pisaliśmy w tym artykule. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *