Jak polskie firmy radzą sobie z cyfryzacją? Jesteśmy daleko w tyle na tle UE

Odsetek firm w Polsce o wysokim wskaźniku intensywności cyfrowej w ubiegłym roku wynosił 21,2 proc. – poinformował w swoim raporcie Polski Fundusz Rozwoju, powołując się na dane Eurostatu. To 21. wynik w w UE.

Jak Polskie Firmy Radza Sobie Z Cyfryzacja Jestesmy Daleko W Tyle Na Tle Ue 626be89, NEWSFIN

fot. bookzv / / Shutterstock

Raport został zaprezentowany na konferencji „Rok z Cyfrową Wyprawką dla Firm. Digitalizacja polskich firm w dobie AI”.

"Najbardziej aktualne dane za 2023 r. wskazują, że w Polsce odsetek przedsiębiorstw o wysokim lub bardzo wysokim wskaźniku intensywności cyfrowej wyniósł 21,2 proc., co było 21. wynikiem spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej" – napisano w raporcie PFR.

ReklamaZobacz takżePolecamy: konto firmowe w Pekao – bezwarunkowo za 0 zł, za to z premią 200 zł na start

Kraje o najbardziej rozwiniętych cyfrowo przedsiębiorstwach to Finlandia (51,9 proc.), Holandia (47,6 proc.) i Malta (45,3 proc.). Z kolei na drugiej stronie skali znalazła się Rumunia (9,2 proc.), Bułgaria (9,7 proc.) i Grecja (15,9 proc.) – wymieniono.

Jak wskazują autorzy raportu PFR, wskaźnik intensywności cyfrowej opracowany przez Eurostat, Digital Intensity Index (DII), przyporządkowuje przedsiębiorstwo do jednego z czterech poziomów intensywności cyfrowej.

Jak Polskie Firmy Radza Sobie Z Cyfryzacja Jestesmy Daleko W Tyle Na Tle Ue F030cc8, NEWSFIN

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Klasyfikacja odbywa się na podstawie spełnienia 12 warunków, takich jak np. posiadanie oprogramowania typu CRM, posiadanie łącza internetowego o prędkości przynamniej 30 mb/, czy zakup płatnych usług w chmurze obliczeniowej. Za spełnienie danego warunku firma otrzymuje 1 pkt, a żeby uzyskać wysoki poziom intensywności należy zdobyć co najmniej 7 pkt.

Wskazano, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z korzyści płynących z cyfryzacji, jednak widzą równie wiele barier we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w firmie, takich jak np. wysokie koszty wdrażania zmian technologicznych czy brak wiedzy w zakresie dostępnych technologii oraz brak kompetencji cyfrowych wśród kadr i pracowników.

Według przeprowadzonego przez Polski Fundusz Rozwoju Testu Dojrzałości Cyfrowej (TDC) tylko 19 proc. polskich firm posiada strategię lub plan cyfryzacji, a 24 proc. firm posiada zmapowane procesy biznesowe. 44 proc. firm w ostatnich latach nie wdrożyła ani nie przebudowała swojego procesu biznesowego tak, aby jego częścią były technologie cyfrowe; 67 proc. nie wykorzystuje narzędzi cyfrowych automatyzujących proste czynności; 47 firm nie używa dwuetapowego procesu logowania do systemów; 48 proc. firm nie gromadzi danych o klientach.

"Zarówno wyniki DESI jak i TDC wskazują na potrzebę rozwoju firm w obszarach: wykorzystania AI, zbierania i zarządzania dużymi zbiorami danych czy wykorzystania elektronicznych faktur" – podsumowano w raporcie PFR. (PAP)

bk/ malk/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *