Liczba małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce stale rośnie. Tylko w 2022 r. w naszym kraju założonych zostało ponad 310 tys. firm, a każdego dnia powstaje około 1000 nowych. Te dane pokazują, że Polacy chcą otwierać własną działalność i właśnie z myślą o nich, zarówno tych doświadczonych, szukających lokalizacji do ekspansji, jak i tych przedsiębiorcach, którzy chcą znaleźć odpowiednie miejsce na otwarcie swojego pierwszego biznesu, Mastercard udostępnił nowe, oparte na danych narzędzie GdzieJakiBiznes.com. Na jego temat rozmawiamy z Jerzym Hołubem, Dyrektorem Marketingu na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.
Szukasz interesujących informacji na temat rynku nieruchomości?
Sprawdź raport Rynek Nieruchomości Forbes
Wybór odpowiedniej lokalizacji jest dla wielu biznesów kluczowym czynnikiem sukcesu. Do tej pory przedsiębiorcy musieli często polegać na swojej intuicji, teraz dajecie im narzędzie, które może ułatwić decyzję o wyborze odpowiedniego miejsca prowadzenia biznesu. Ale co tak naprawdę oznacza dobra lokalizacja?
Jerzy Hołub, Dyrektor Marketingu na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe
Jerzy Hołub: Dla każdego rodzaju biznesu dobra lokalizacja oznacza coś innego. Z pewnością znaczenie ma duży ruch w okolicy i dobra infrastruktura w sąsiedztwie. Istnieją jednak biznesy, dla których kluczowa jest zieleń wokoło albo intensywność ruchu w ciągu dnia. Informacje o każdym z tych elementów przedsiębiorcy znajdą w narzędziu GdzieJakiBiznes. Ale to nie wszystko. W trakcie pracy z danymi okazało się, że jest jeszcze jeden czynnik mogący mieć wpływ na sukces biznesu. Chodzi o inne firmy, które już w danym obszarze funkcjonują. I mówimy tu nie tylko o konkurencji. Nasze analizy pokazują, że istnieje zjawisko biznesów komplementarnych, czyli takich, które funkcjonując w pobliżu siebie, lepiej prosperują. Przykładem jest piekarnia oraz barber, sklep zoologiczny i drogeria, a także księgarnia i jubiler – działając w sąsiedztwie, oba biznesy mogą liczyć na większą liczbę klientów. Ta wiedza może stanowić kolejną, cenną wskazówkę pomocną w wyborze lokalizacji, w której firma będzie miała większe szanse powodzenia.
Czy aby skorzystać z GdzieJakiBiznes.com powinno się już mieć konkretny pomysł na biznes?
Można, ale nie trzeba – nasze narzędzie opracowaliśmy dla trzech scenariuszy. Po pierwsze skorzystać z niego mogą osoby, które mają już pomysł na własny biznes i szukają najlepszego miejsca do jego prowadzenia. Ale jeśli na przykład jest odwrotnie – i ktoś ma już lokal, albo wie dokładnie w jakim miejscu chciałby prowadzić działalność, bo np. zależy mu na bliskiej odległości od domu – to w taki wypadku narzędzie podpowie, jaki rodzaj biznesu ma w tym miejscu największe szanse powodzenia.
Jest też opcja dla osób, które poszukują zarówno pomysłu na biznes, jak i odpowiedniego miejsca dla niego – zaczynając od zera można w narzędziu znaleźć informacje o różnych branżach i sprawdzić, w których miejscach ich szanse powodzenia są najwyższe. Można z pomocą GdzieJakiBiznes sprawdzić, jakich punktów handlowych czy usługowych brakuje i na tej podstawie planować kolejne kroki. To realna pomoc w trudnym procesie decyzyjnym, któremu czoła stawić musi przedsiębiorca.
Jak wygląda dana branża w wybranym mieście.
Na podstawie jakich danych użytkownik dostaje rekomendację odpowiedniego miejsca dla jego biznesu?
GdzieJakiBiznes to bardzo złożona platforma, będąca rezultatem zaawansowanej analizy danych z różnych źródeł. Z jednej strony bazuje na zagregowanych i zanonimizowanych informacjach o trendach zakupowych od Mastercard, z drugiej analizuje też dodatkowe informacje dostarczone przez naszych partnerów, takie jak dostępność komunikacji miejskiej czy poziom natężenia hałasu w danej lokalizacji. Dodatkowo, Orange Polska dostarcza statystyki, oparte na zanonimizowanych danych z sieci mobilnej, które są źródłem wiedzy o natężeniu ruchu miejskiego.
Z kolei dzięki współpracy z Grupą Morizon-Gratka, użytkownicy platformy otrzymują także bezpośredni dostęp do aktualnych ofert kupna lub wynajmu lokali usługowych, dopasowanych do ich możliwości budżetowych. To jest właśnie siła innowacyjnego rozwiązania GdzieJakiBiznes – w jednym miejscu można znaleźć informacje, które są potrzebne, przydatne i mogą pomóc w podjęciu decyzji związanej z prowadzeniem własnej działalności, zmniejszając ryzyko wybrania nieodpowiedniej lokalizacji.
Jaka jest rola grupy Morizon-Gratka w tym narzędziu?
GdzieJakiBiznes to narzędzie, które daje analityczną wiedzę opartą na danych. Wspomagając się nią przedsiębiorcy mogą zorientować się, jak wygląda dana branża w wybranym mieście, skonfrontować swoje oczekiwania i wyobrażenia z warunkami, w jakich mogą je realizować. Jaki jest kolejny krok? Od planowania przechodzimy do działania i na tym etapie również wspieramy przedsiębiorcę. Dzięki współpracy z Morizon-Gratka narzędzie prezentuje aktualne oferty zakupu lub wynajmu powierzchni handlowych i usługowych w okolicy, którą wybrali. Jednym kliknięciem mogą przejść od planowania do realizacji.
Czy narzędzie jest dostępne dla całej Polski?
Dane są dostępne dla 37 miast powyżej 100 tys. mieszkańców w Polsce. Niedługo narzędzie będzie dostępne też w Czechach i na Słowacji. Ale wierzymy, że to co jest siłą GdzieJakiBiznes to uniwersalność tego rozwiązania. Zależało nam, żeby nasz pomysł mógł służyć nie tylko polskim przedsiębiorcom.
A czy trzeba się do niego logować? I płacić za dostęp?
Narzędzie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga rejestracji ani logowania. Wystarczy wejść na gdziejakibiznes. com, wypełnić ankietę, odpowiadając na kilka pytań, aby otrzymać maksymalnie spersonalizowaną rekomendację. To kolejna mocna strona naszego narzędzia – za jego pomocą dajemy wszystkim zainteresowanym, małym i średnim przedsiębiorcom, dostęp do danych i analiz, które dotychczas były zarezerwowane dla dużych firm i korporacji. Wchodzenie na nową ścieżkę biznesową to wielka niewiadoma, ale może być nieco łatwiejsze, trochę bardziej przewidywalne. To nasza realna pomoc dla biznesu.
Dajemy wszystkim zainteresowanym, małym i średnim przedsiębiorcom, dostęp do danych i analiz, które dotychczas były zarezerwowane dla dużych firm i korporacji.
GdzieJakiBiznes to nie jest Wasz pierwszy projekt oparty na danych. Skąd pomysł na takie projekty i dlaczego tak chętnie dzielicie się swoimi danymi i wiedzą w tym obszarze?
To prawda, GdzieJakiBiznes to trzeci projekt oparty na założeniu „data for good”. Pierwszym takim projektem, stworzonym w 2020 r., w czasie pandemii, było narzędzie KiedyDoSklepu.pl, pokazujące natężenie ruchu w pobliskich sklepach spożywczych. Później, w obliczu kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę powstała platforma GdzieZamieszkac.com, dzięki której przybyli do Polski obywatele Ukrainy, mogą znaleźć najlepsze miejsce do zamieszkania i budowania swojego życia na nowo. Teraz udostępniamy GdzieJakiBiznes. Te działania to przykład odpowiedzialnej analizy i wykorzystania danych w służbie społeczeństwu i dla rozwoju przedsiębiorczości. Stworzyliśmy te trzy narzędzia, by użyć naszych zasobów i wykorzystać wiedzę w jak najlepszy sposób – by pomagać ludziom podejmować lepsze decyzje i ułatwić im realizacje swoich planów, niezależnie od sytuacji. Wierzymy, że dobrostan jednostek przekłada się na dobro całego społeczeństwa i napędza wzrost gospodarczy.
Nowe narzędzie od Mastercard można znaleźć na stronie GdzieJakiBiznes.com