Hossa i moda na akcje z GPW daje zarobić. W Portfelu Gwiazd Polska i Chiny na czele

Szybki przegląd sytuacji w Portfelu Gwiazd Bankiera pokazuje, że rosnąca popularność polskich akcji jest uzasadniona, bo to właśnie one dają, póki co najlepsze stopy zwrotu w maju. Selektywne podejście pozwala osiągać lepsze wyniki niż na kryptowalutach, mniej lub bardziej popularnych ETF-ach czy technologicznych gigantach z Wall Street.

Hossa I Moda Na Akcje Z Gpw Daje Zarobic W Portfelu Gwiazd Polska I Chiny Na Czele D4d9a67, NEWSFIN

fot. Champ008 / / Shutterstock

Nie da się ukryć, że hossa na GPW zwraca coraz większą uwagę, także gości zaproszonych przez redaktora naczelnego Andrzeja Steca do projektu Portfel Gwiazd Bankiera. O ile w marcu, gdy startowaliśmy, na akcje z GPW zdecydował się tylko komitet inwestycyjny naszej redakcji oraz Robert Sochacki z Beta Securities (obecnie członek rady nadzorczej Pekao), o tyle w maju w stronę GPW swoje typy skierowało już 5 osób.

Na półmetku miesiąca okazuje się, że to był właściwy wybór. Prof. Krzysztof Borowski z SGH, który wybrał na maj walory Rainbow Tours ma najlepszą stopę zwrotu, wynoszącą aż 27,7 proc. Kurs turystycznej spółki, zgodnie z prognozą Profesora zakończył korektę i zaliczył mocne odbicie.

Świetnie radzą sobie też walory LPP (13,2 proc.) wybrane przez Sebastiana Buczka z Quercusa. Ponadto na akcje z GPW po części postawił też Michał Masłowski z SII.org, który do portfela (7,2 proc.) wybrał Neukę (3 proc.), ale dodał jeszcze akcje Apple (11,4 proc.). Kurs technologicznego giganta z Wall Street także zdaje się odzyskiwać siły w maju.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II

Wracając na GPW podajmy jeszcze wynik sWIG80, tym razem w wersji Total Return, który wybrał Robert Sochacki. Indeks w pierwszej połowie maja pobił swój historyczny szczyt i dał zarobić w tym czasie 2,4 proc. Najmniej na plusie jest kurs Dino (1,1 proc.), czyli wybór zwycięzcy kwietnia – Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities.

Typujemy inwestycyjne hity na maj

Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.

Czytaj więcej…

Ponadto widać modę na rynek chiński, która także daje zarobić. Piotr Kuczyński z DI Xelion ponownie postawił na HangSeng, który zyskał w dwa tygodnie 7,4 proc., czyli tyle ile przez cały kwiecień. Z kolei Shanghai Composite, wybrany przez Alberta Rokickiego z Longterm Games jest wyżej o 0,5 proc. Redakcja Bankier.pl w swoim portfelu (2,4 proc.) ma ETF na duże spółki chińskie, który zyskał 11,1 proc., ale 80 proc. portfela to inny ETF, oparty o bony skarbowe USA (0,2 proc.).

W maju odbiły także kryptowaluty. Portfel Jarosława Fuchsa, byłego członka zarządu Pekao, złożony z Bitcoina (10,7 proc.) i Ethereum (2,5 proc.) zyskał w sumie 6,6 proc. Ponadto złoto, na które konsekwentnie od początku stawia publicysta Tomasz Prusek zyskało 4,2 proc. Katarzyna Szwarc, była pełnomicniczka rządu ds. rozwoju rynku, która w maju przybliżyła czytelnikom pomysł na inwestycje w wodę i ETF L&G Clean Water UCITS, ma z niej już stopę zwrotu na poziomie 6,7 proc.

Wyniki uczestników „Portfela Gwiazd” za kwiecień

W kwietniu najlepiej poradziły sobie akcje XTB (16%) z GPW, na które postawił Sobiesław Kozłowski z Noble Securities. Dalej byli Przemysław Kwiecień z XTB i jego portfel (7,7%) a w nim trzy spółki z Wall Street: Allegheny (16,7%), Copart (-6,2%), GE (12,7%) oraz Piotr Kuczyński z DI Xelion, który wybrał Hang Seng (7,4%).

Czytaj więcej…

Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas, ma portfel (1,4 proc.) złożony z ETF-ów na obligacje korporacyjne (0,4 proc.) oraz na europejskie przedsiębiorstwa (2,5 proc.). Natomiast Przemysław Barankiewicz z Finax wskazał ETF iShares Core S&P 500 UCITS, który zarobił 4,3 proc., a Jarosław Grzywiński, były prezes GPW i obecny szef NASK S.A., tym razem celował w indeks S&P500 (5,4 proc.). Kolejny z byłych prezesów GPW, ale także były szef giełdy w Bukareszcie, Ludwik Sobolewski wprowadził do inwestycyjnego menu spółkę z indyjskiego parkietu, zajmujacą się dobrami dyskrecjonalnymi, której akcje jednak potaniały o 9 proc.

Projekt „Portfel Gwiazd” to edukacyjna inicjatywa Andrzeja Steca, redaktora naczelnego Bankier.pl, która pozwala poznać aktualne trendy na rynkach finansowych oraz dokonać przeglądu najbardziej gorących aktywów inwestycyjnych. To także rozmowy z rynkowymi ekspertami pod tytułem „Debata Mistrzów”, o tym, w co inwestować.

Debata Mistrzów Bankier.pl: co przyniesie druga połowa roku i czy warto jeszcze kupować złoto?

Lepiej kupić obligacje czy zainwestować w fundusz obligacji? Jakie sektory gospodarki dadzą zarobić w kolejnych miesiącach? Czy wciąż warto kupować złoto? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy Debaty Mistrzów Bankier.pl".

WIĘCEJ…

Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu. 

Partnerem Portfela Gwiazd Bankier.pl jest Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas.

BNP Paribas

Michał Kubicki

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *