Będą zmiany w szkołach. Ograniczenie zatrudnienia dotknie 10 tys. nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzić zmiany w podstawie programowej. Z listy przedmiotów zniknie przedmiot historia i teraźniejszość. W planie zajęć pojawi się nowy przedmiot dedykowany edukacji obywatelskiej, ale dopiero od kolejnego roku szkolnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazuje, że taka zmiana oznacza zwolnienia.

Beda Zmiany W Szkolach Ograniczenie Zatrudnienia Dotknie 10 Tys Nauczycieli 8589bf4, NEWSFIN

fot. Ground Picture / / Shutterstock

Projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania zakłada z jednej strony wprowadzenie obowiązkowej nauki udzielania pierwszej pomocy, z drugiej odstąpienie od realizacji w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia (oraz LO dla dorosłych prowadzącym zajęcia w formie stacjonarnej i w formie zaocznej) przedmiotu historia i teraźniejszość od roku szkolnego 2024/2025. Jego miejsce w planie zajęć zajmie nowego przedmiot dedykowany edukacji obywatelskiej. Będzie on jednak realizowany od roku szkolnego 2025/2026, nie wcześniej niż od klasy II, podaje portalsamorzadowy.pl. 

Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuję, że likwidacja przedmiotu historia i teraźniejszość doprowadzi do zwolnień nauczycieli "HiT". Z założeń projektu MEN wynika, że w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych nie będą mieć przedmiotu historia i teraźniejszość, ani innego w zamian za niego. To dla nauczycieli tego przedmiotu oznacza brak godzin, czyli zwolnienia części z nich. 

ReklamaZobacz takżeWybrane dla Ciebie: 10% zniżki na szkolne ubezpieczenie NNW, z kodem 02346

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dotkną około 4615 nauczycieli w liceach ogólnokształcących, 3155 nauczycieli techników oraz 1786 nauczycieli uczący w szkołach branżowych 1 stopnia. Łącznie jest to ponad 9556 nauczycieli, a licząc z nauczycielami, którzy uczą w szkołach dla dorosłych prawie 10 tys. osób zatrudnionych w placówkach oświatowych. Resort podaje również, że zmiana w zakresie przedmiotu historia i teraźniejszość będzie skutkowała:

  • wygaszaniem umów nauczycieli zatrudnionych na czas określony bez możliwości kontynuacji zatrudnienia;
  • rozwiązaniem stosunku pracy z nauczycielami zatrudnionymi na podstawie umów na czas nieokreślony i konieczności wypłaty odprawy (3-miesięcznej albo 6-miesięcznej – dla nauczyciela mianowanego) lub przebywania nauczycieli przez 6 miesięcy w stanie nieczynnym;
  • ograniczenia zatrudnienia nauczycieli do wymiaru nie niższego niż połowa obowiązkowego wymiaru zatrudnienia;
  • uzupełnianie zatrudnienia w innej szkole do wymiaru nie wyższego niż połowa obowiązkowego wymiaru zatrudnienia.

Jak podaje portalsamorzadowy, ZNP zaproponował rozważenie możliwości przywrócenia na rok szkolny 2024/2025 w klasach pierwszych przedmiotu wiedza o społeczeństwie w wymiarze co najmniej jednej godziny tygodniowo. Pozwoliłoby to zachować etaty nauczycielskie, a jednocześnie przygotować młodzież do nauki przedmiotu „dedykowanego wiedzy obywatelskiej” w klasie II. Przed zmianą wprowadzoną przez Przemysława Czarnka to WoS pełnił rolę przedmiotu z zakresu edukacji obywatelskiej oraz edukacji z nauk społecznych obejmujący zagadnienia społeczne, polityczne, prawne i międzynarodowe.

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *