Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC jest jak najbardziej możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Aby skutecznie wypowiedzieć umowę i nie płacić już za kolejne miesiące, istotne jest wskazanie odpowiedniego powodu wypowiedzenia. Jak wypowiedzieć umowę OC? Co powinno zawierać wypowiedzenie polisy OC?
/123RF/PICSEL
Kiedy można wypowiedzieć polisę OC?
Ubezpieczenie OC zawiera się z firmami ubezpieczeniowymi najczęściej na 12 miesięcy. Wobec tego, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest możliwe w każdym momencie, jednak w większości przypadków nie dostaniemy zwrotu za niewykorzystany okres.
Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych termin wypowiedzenia umowy OC mija w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy. Po tym dniu polisa zostaje automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Aby więc skutecznie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, wypowiedzenie trzeba dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego najpóźniej w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego.
Reklama
Niekiedy może zdarzyć się, że polisę OC będziemy mogli wypowiedzieć w pierwszym miesiącu zawarcia umowy z daną firmą. Możemy to zrobić tylko wtedy, gdy ubezpieczenie OC zostało zakupione na odległość, np. przez internet. Wówczas ubezpieczony ma prawo do odstąpienia od tej umowy w terminie 30 dni od momentu potwierdzenia jej zawarcia.
Wypowiedzenie umowy OC przy podwójnym ubezpieczeniu
Jeżeli zapomniałeś zrezygnować z ubezpieczenia OC u poprzedniego ubezpieczyciela i zdążyłeś wykupić już nowe ubezpieczenie w innej firmie, to masz do czynienia z tzw. podwójnym ubezpieczeniem.
W takiej sytuacji nie ma jednak obowiązku opłacania podwójnej składki, ale trzeba wtedy jak najszybciej złożyć stosowne wypowiedzenie do pierwszej z firm ubezpieczeniowych, razem z potwierdzeniem wykupienia nowej polisy od innej firmy. Im szybciej złożysz takie wypowiedzenie, tym mniejszą kwotę będziesz musiał zapłacić. Firma ubezpieczeniowa ma bowiem prawo do pobrania opłaty za okres od momentu przedłużenia polisy do dnia jej rozwiązania.
Wypowiedzenie OC po zakupie auta
Jeżeli zakupiłeś używany samochód, to jego poprzedni właściciel najpewniej ma wykupioną polisę OC, która przechodzi na nowego właściciela. W takiej sytuacji, jeśli nie chcesz skorzystać z polisy sprzedającego, możesz zrezygnować z ubezpieczenia w dowolnym momencie. Wówczas składasz do danego towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenie, jednocześnie jak najszybciej wykupując nowe ubezpieczenie samochodu.
Co powinno się znaleźć w wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia OC?
Wypowiedzenie OC powinno zostać złożone na piśmie i dostarczone do firmy ubezpieczeniowej osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie, za pomocą maila.
W wypowiedzeniu powinny znaleźć się informacje, takie jak:
- miejscowość i data sporządzenia dokumentu,
- dane osobowe,
- nazwa ubezpieczyciela,
- numer aktualnej polisy,
- nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
- okres ubezpieczenia.
Ponadto w wypowiedzeniu umowy OC należy również wskazać postawę prawną wypowiedzenia. Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 2 maja 2013 roku mówi o 3 podstawach prawnych:
- art. 28 – standardowe wypowiedzenie umowy. W takim przypadku polisa trwa do końca okresu, na który została zawarta i opłacona,
- art. 28a – jeżeli doszło do „podwójnego ubezpieczenia” i chcemy jak najszybciej zrezygnować ze starej polisy,
- art. 31 – dotyczy nabycia samochodu z polisą, z której nie chcemy korzystać.
WG