Czyszczenie komina po zimie. Ile kosztują usługi kominiarskie?

Smoła i sadza, które się osadzają w kominie, stwarzają niebezpieczeństwo dla osób mieszkających w budynku. Ich regularne usuwanie jest konieczne co najmniej raz w roku – co również reguluje prawo. Ile kosztują usługi kominiarskie? Czy można samemu podjąć się wyczyszczenia komina? Zdjęcie

Czyszczenie Komina Po Zimie Ile Kosztuja Uslugi Kominiarskie 7f7c379, NEWSFIN

Co robi kominiarz w czasie kontroli i ile kosztują jego usługi? /123RF/PICSEL Reklama

Jak często należy przeprowadzać przegląd kominiarski?

Częstotliwość kontroli kominiarskich uzależniona jest od rodzaju paliwa, które spalamy w piecach.

W przypadku budynków ogrzewanych paliwem stałym, czyli węglem kamiennym i drewnem, kontrola kominiarska powinna odbywać się co trzy miesiące.

Jeśli dom ogrzewany jest paliwami gazowymi i płynnymi, czyli gazem, olejem opałowym czy biopaliwami, wystarczy kontrola kominiarska raz na pół roku.

Warto zapamiętać, aby kominiarza zapraszać zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zamknięciu.

Co robi kominiarz w czasie kontroli i ile kosztują jego usługi?

Kontrola obejmuje sprawność i drożność przewodów kominiarskich. Jeśli jest taka potrzeba, kominiarz czyści przewody z sadzy i smoły, a także z ptasich gniazd.

Reklama

Mistrz kominiarski sprawdza również szczelność komina i jakość ciągu powietrza. Jeśli sytuacja tego wymaga, może również naprawić drobne usterki czy nieszczelności.

Zwykły przegląd kominiarski, polegający na oczyszczeniu regularnie czyszczonej instalacji grzewczej i sprawdzeniu kondycji przewodów kominowych, to wydatek rzędu 100-150 zł.

Jednak warto mieć na uwadze, że na koszt ten może wpływać wiele czynników, takich jak liczba kondygnacji budynku, średnica przewodów kominowych i ich liczba, rodzaj budynku. Jeśli dostęp do przewodów jest utrudniony i wymaga specjalistycznego sprzętu, ostateczna kwota również może się zwiększyć.

Zazwyczaj wyższy koszt przeglądów kominiarskich ponoszą mieszkańcy większych miast.

Czy można samodzielnie czyścić komin?

Polskie prawo (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, rozdział 5. 19., artykuł 3) wyraźnie określa, że konserwacja przewodów kominowych powinna być powierzona wyłącznie specjalistom do tego uprawnionym.

Samodzielna próba czyszczenia komina, czy to w sposób mechaniczny czy też przez jego “przepalanie”, może być naprawdę niebezpieczna. Po pierwsze, profesjonalna kontrola wymaga wspięcia się na dach oraz użycia sprzętu kominiarskiego do sprawdzenia drożności komina.

Po drugie, oczyszczanie komina z sadzy i smoły od góry poprzez ich wypalanie jest metodą bardzo trudną, która nieudolnie wykonana może prowadzić nawet do wybuchu. Przepalanie komina przeprowadzane powinno być wyłącznie przez firmy kominiarskie pod nadzorem straży pożarnej.

Sadza i smoła – co ci grozi za brak przeglądu komina?

Przede wszystkim regularnych przeglądów komina należy dokonywać ze względów bezpieczeństwa. Niedrożny komin to ryzyko zaczadzenia mieszkańców i tzw. cofek, kiedy dym produkowany przez instalację grzewczą nie może wydostać się na zewnątrz i cofa się do wnętrza budynku.

Z punktu widzenia prawnego za brak ważnego przeglądu kominiarskiego można otrzymać mandat od powiatowego inspektoratu budowlanego w wysokości maksymalnej 500 złotych.

Chociaż kontrole posiadania stosownych dokumentów nie są przeprowadzane w skodyfikowany sposób i będąc właścicielem budynku mieszkalnego możemy nigdy nie spotkać się z taką kontrolą, lepiej nie zaniedbywać tego obowiązku. Na szali kładziemy swoje zdrowie, a nawet życie.

Warto też mieć na uwadze, że w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) wszystkich firm ubezpieczeniowych zazwyczaj znajduje się istotna wzmianka. Mówi ona o tym, że jeśli dojdzie do pożaru, którego powodem była niesprawna instalacja grzewcza nie będąca regularnie kontrolowana przez kominiarza, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Podsumowując, lepiej nie ryzykować swoim bezpieczeństwem i finansami, tylko wpisać regularną wizytę kominiarza do domowego kalendarza.

KO

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *