Wojsko przygotowuje się na wypadek wojny. Część pracowników otrzymała wezwania do stawienia się w wojskowych centrach rekrutacji w celu nadania przydziału mobilizacyjnego – informują czytelnicy Bankier.pl. Osoby zatrudnione na umowie o pracę i umowie zlecenie mają prawo do rekompensaty za utracony dzień pracy.
Pierwsi pracownicy z branży IT otrzymują wezwania od wojska – informują czytelnicy Bankier.pl. Wśród nich są m.in. operatorzy dronów oraz programiści. W regionalnych centrach rekrutacji nadawane są przydziały mobilizacyjne oraz karty mobilizacyjne. Z nimi w przypadku rozpoczęcia wojny powołane osoby mają stawić się do pracy w wojsku.
"Żołnierzy rezerwy, których w pierwszej kolejności przewiduje się powołać do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, przeznacza się do tej służby przez nadanie w czasie pokoju przydziału mobilizacyjnego na stanowiska służbowe lub do pełnienia funkcji wojskowych, które są określone w etacie jednostki wojskowej i występują w czasie wojny" – wynika z przepisów.
Wojsko wypłaca nieco ponad 100 zł netto rekompensaty
Pracownikowi, który otrzymał wezwanie w sprawie nadania przydziału mobilizacyjnego, udzielana jest nieobecność usprawiedliwiona w pracy bez prawa do wynagrodzenia – tłumaczy kadrowa Agnieszka Nowak w rozmowie z Bankier.pl oraz dodaje, że prawdopodobne później pracownik dostanie wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, które mogą trwać od 2 do 30 dni.
Przeczytaj także
Wojsko szuka specjalistów i planuje powołać 200 tys. osób. Tyle można zarobić w służbie ojczyźnie
Za utracony zarobek pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę lub umowie zlecenie przysługuje rekompensata. Jej wysokość ustalana jest na poziomie najniższej krajowej obowiązującej w poprzednim roku tj. 2023 r. Przy ustalaniu rekompensaty nie ma znaczenia faktyczna kwota zarobków osoby powołanej.
Eksperta podkreśla, że w przypadku niektórych pracowników – w zależności od ich stawki godzinowej – pracownik powołany do stawienia się w centrum rekrutacji może stracić nawet kilkaset złotych.
Kto nie może otrzymać przydziału mobilizacyjnego?
Zgodnie z przepisami ustawy o obronie ojczyzny, pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych nie nadaje się osobom, które:
- nie ukończyły 18 lat życia;
- ukończyły 60 lat życia, z wyjątkiem osób zatrudnionych w jednostce wojskowej albo komórce organizacyjnej, które wyraziły zgodę na nadanie im tego przydziału;
- posiadają nadany przydział mobilizacyjny;
- są sędziami, asesorami sądowymi lub prokuratorami;
- są funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej lub pracownikami specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych w jednostkach organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji;
- są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
- zostały uznane za trwale lub długotrwale niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym.
DF