W kwietniu oprocentowanie oraz marże oszczędnościowych obligacji skarbowych zostało pozostawione na poziomie z lutego – poinformował w poniedziałek resort finansów.
Jak wyjaśniono, w kwietniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05 proc., a 2-letnich 6,3 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Z kolei oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,4 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. dla 4-latek oraz 6,80 proc. dla 10-latek.
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 800+" oprocentowane będą w kwietniu odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.
Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II
Ministerstwo podkreśliło, że marże dla obligacji również pozostawiono na niezmienionym poziomie.
Przypomniano, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w marcu 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,50 proc. dla 2-letnich.
W przypadku oprocentowania obligacji 4-letnich to ulega ono zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, choć w tym przypadku marża wynosi 1,50 proc.
Jak dodano, bez zmian pozostawiono też preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku obligacji 4- i 10-letnich. Wynoszą one odpowiednio: 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2 proc. dla 12-letnich.
"W kwietniu pozostawiliśmy bez zmian oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oraz marże w kolejnych okresach odsetkowych" – poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że oszczędnościowe obligacje skarbowe pozwalają zgromadzonym środkom nieustannie "pracować", dzięki opcji zamiany „starych” – wykupywanych obligacji, na instrumenty, które są oferowane w ramach nowej emisji. Jedną z korzyści zamiany jest zaś możliwość wydłużenia czasu oszczędzania, ponieważ dzień wykupu starych, zapadających obligacji, jest jednocześnie dniem zakupu nowych.
"W tym przypadku nie tracimy zatem ani jednego dnia pracy naszych oszczędności. Należy jednak pamiętać, aby dyspozycję zamiany złożyć najpóźniej 3 dni robocze przed dniem wykupu swoich zapadających obligacji. Można to zrobić przez internet, telefon lub w oddziałach banków – agentów emisji. Co ważne, złożenie dyspozycji zamiany nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem" – zaznaczył Drop.
Od 26 marca można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.
Obligacje oszczędnościowe można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obligacje można nabyć również przez internet na: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe, a także poprzez aplikację mobilną PeoPay. (PAP)
gkc/ mmu/