Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł w marcu o 1,3 pkt. Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad – informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad – czytamy w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
Autorzy raportu podają, że głównym powodem znacznego wzrostu wskaźnika była nadzwyczaj wysoka dynamika wynagrodzeń, sięgająca blisko 13 proc. w skali ostatniego roku w ujęciu nominalnym, co realnie daje wzrost ponad 9 proc. w skali roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować – Marian Owerko – Biznes Klasa #15
„Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad” – napisano.
Jak podają autorzy raportu silny wzrost płac można wiązać z podwyżką minimalnego wynagrodzenia.
„Warto zaznaczyć, że wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce już dawno przekroczyła barierę 50 proc. jego średniej wartości, a płacę minimalną otrzymuje około 3,5 mln pełnoetatowych pracowników” – napisano.
„Szaleństwo w ustawowym podnoszeniu płacy minimalnej narusza mechanizmy rynkowe na rynku pracy, zniechęca do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności, istotnie podnosi koszty prowadzenia działalności gospodarczej, uruchamia procesy inflacyjne i zagraża utratą konkurencyjności wielu branż. Stanowi chwilową rekompensatę za wysoką inflację z przeszłości, z wysokim prawdopodobieństwem jej odbicia w przyszłości” – napisano.
Przeciętne wynagrodzenie rośnie. GUS tłumaczy
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7978,99 zł – informuje GUS. Wzrost nominalny wyniósł 12,9 proc. rok do roku. Wskaźniki są korzystniejsze od prognoz ekspertów. Ci przewidywali wzrost o 11,3 proc. Dane „biją konsensus na głowę” – komentuje mBank.
„Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń” – napisał GUS w komentarzu do danych