Inteligentne rozwiązania w fabrykach mocno obniżają koszty produkcji

Inteligentne rozwiązania stosowane w fabrykach mogą obniżyć koszty produkcji o jedną trzecią oraz poprawić jakość wytwarzanych produktów – wynika z raportu “2024 Manufacturing Outlook”. Ankietowani w badaniu Deloitte uważają, że tzw. inteligentne fabryki zmienią sposób działania ich przedsiębiorstw w ciągu pięciu lat.

Inteligentne Rozwiazania W Fabrykach Mocno Obnizaja Koszty Produkcji Ec8062f, NEWSFIN

fot. August Phunitiphat / / Shutterstock

W raporcie wskazano, że trend na maksymalizację efektywności procesu produkcyjnego stanowi główną przyczynę wzrostu popularności technologii cyfrowych w przemyśle. Dodano, że dobrym przykładem tej sytuacji jest zyskująca na znaczeniu koncepcja inteligentnych fabryk, czyli zakładów produkcyjnych korzystających z narzędzi takich jak internet rzeczy, generatywna AI czy metawersum.

Oceniono, że zastosowanie najnowszych technologii korzystnie wpływa na m.in. elastyczność procesu produkcyjnego oraz efektywność organizacji. Autorzy raportu wskazują, że producenci, którzy dotychczas skorzystali z inteligentnych rozwiązań, obniżyli koszty produkcji o jedną trzecią oraz poprawili o 20 proc. jakość wytwarzanych produktów.

Ponadto 83 proc. ankietowanych producentów uważa, że rozwiązania z zakresu "inteligentnych fabryk" zmienią sposób działania ich firm w ciągu najbliższych pięciu lat.

Autorzy publikacji wskazali jednak, że na początku 2024 r. w branży panuje ostrożny optymizm studzony słabszymi od oczekiwań odczytami PMI w grudniu 2023 i w styczniu 2024.

Inteligentne Rozwiazania W Fabrykach Mocno Obnizaja Koszty Produkcji 2f286e3, NEWSFIN

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

"Po kilku trudnych latach, naznaczonych brakiem stabilności oraz zaburzeniami łańcuchów dostaw, przemysł zdaje się powracać na ścieżkę wzrostu. Jest to istotny sygnał przede wszystkim dla polskiego sektora, który od 2004 r. rozwija się w tempie trzykrotnie przekraczającym średnią unijną, a jego udział w krajowym PKB jest jednym z najwyższych spośród wszystkich krajów UE" – napisano w raporcie.

Jak podano, implementacja nowoczesnych narzędzi ma korzystny wpływ na konkurencyjność danej organizacji. Wskazano, że dzięki np. wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji w procesie analizy danych pochodzących z produkcji przedsiębiorstwa oczekują korzyści w postaci ograniczenia kosztów produkcji czy wyższej wydajności operacyjnej. Obecnie co piąty przedstawiciel branży produkcyjnej eksperymentuje z wykorzystaniem AI w bieżącej działalności lub uwzględnia jej wykorzystanie w swojej strategii biznesowej.

W raporcie wskazano, że jednym z najistotniejszych wyzwań dla przemysłu ostatnich lat była stabilność łańcuchów dostaw. Dodano, że zaburzenia w obszarze zaopatrzenia mają długofalowy charakter, co wielu producentów odczuwa do tej pory. Aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości 76 proc. ankietowanych twierdzi, że analizują swoje ekosystemy zaopatrzenia z wykorzystaniem najnowszych technologii, umożliwiających identyfikację wrażliwych obszarów działalności.

"Przejawem tego trendu jest chociażby wzrost popularności koncepcji cyfrowego bliźniaka. Autorzy badania definiują ten termin jako wirtualny model np. łańcucha wartości czy linii produkcyjnej, umożliwiający symulację potencjalnych scenariuszy rzeczywistych. Szereg możliwych korzyści oferowanych przez tę technologię sprawia, że ponad 90 proc. ankietowanych rozważa wdrożenie lub testuje wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w swojej działalności" – napisano w raporcie.

Raport Manufacturing Outlook powstał na podstawie badań przeprowadzonych wśród przedstawicieli sektora produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych. W odniesieniu do globalnej publikacji, eksperci Deloitte w Polsce przygotowali lokalną analizę opisującą bieżące trendy dotyczące Polski i Europy Środkowej. (PAP Biznes)

mcb/ osz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *