Możliwość utraty prawa jazdy za niepłacenie alimentów jest dla wielu osób wyjątkowo mobilizującym czynnikiem. Kiedy można utracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów? Co trzeba zrobić, aby odzyskać utracone uprawnienia?
/Arkadiusz Ziołek/EAST NEWS /East News
Zatrzymanie prawa jazdy a alimenty w 2024 roku
Niepłacenie alimentów jest wciąż sporym problemem w Polsce. Statystyki pokazują, że w całej Polsce ponad 289 tysięcy osób (głównie mężczyzn) nie płacą na swoje dzieci. Kwota nieuregulowanych świadczeń alimentacyjnych na koniec listopada 2023 roku wynosiła prawie 15 miliardów złotych.
Nic dziwnego zatem, że prawodawcy szukają sposobów na to, jak mobilizować osoby unikające obowiązku płacenia alimentów do regulowania należności.
Jedną z metod jest możliwość zatrzymania prawa jazdy, a cała procedura opisana jest w ustawie z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
Procedurę odebrania prawa jazdy można podjąć, gdy w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie płaciła co miesiąc przynajmniej 50 procent zasądzonej kwoty. Oprócz tego, osoba odmawia również złożenia oświadczenia majątkowego, przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i odmawia przyjęcia proponowanego zatrudnienia.
Reklama
Aby rozpocząć procedurę, nie muszą być wypełnione wszystkie te przesłanki: jeśli dłużnik alimentacyjny nie łoży na dziecko w odpowiedniej wysokości przez co najmniej pół roku, jest to już wystarczający powód do wszczęcia kroków prawnych. Jednak nie dzieje się to automatycznie, za wyjątkiem jednego przypadku.
Jak odebrać prawo jazdy za alimenty?
Obowiązek alimentacyjny nałożony na dłużnika musi wynikać z orzeczenia sądowego. Jeśli osoba, która jest uprawniona do alimentów nie otrzymuje odpowiednio wysokiego świadczenia, a jego wysokość jest poświadczona sądownie, może złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla swojego miejsca zamieszkania specjalny wniosek.
Jeżeli osoba, która jest dłużnikiem, mieszka w innej lokalizacji, organ przyjmujący wniosek przesyła go do odpowiedniego miejsca.
We wniosku muszą znaleźć się zaświadczenia komornicze o bezskutecznym postępowaniu komorniczym. Jeśli osoba uprawniona do alimentów samodzielnie o to nie zadba, zaświadczenie zostanie dołączone przez organ, ale może to wpłynąć na czas realizacji całej procedury.
Przypadkiem, w którym procedura jest uruchamiana automatycznie jest przyznane osobie uprawnionej do alimentów świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Po rozpoczęciu procedury, organ na podstawie wniosku zleca przeprowadzenie wywiadu, aby ustalić sytuację zawodową dłużnika. Odbierane jest oświadczenie majątkowego od dłużnika, a jeśli zaległości alimentacyjne wykraczają poza sześć miesięcy – informacja o tym jest wysyłana do biura informacji gospodarczej.
Jeśli dłużnik alimentacyjny nie posiada pracy, ma 30 dni od tego momentu na zapisanie się w PUP jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Jeżeli na którymkolwiek z powyższych etapów odmówi współpracy z organami prawnymi, wszczynane jest postępowanie, w wyniku którego dłużnik uznawany jest za uchylającego się od zobowiązań.
Jeśli dłużnik alimentacyjny nie odwoła się od tej decyzji, kierowany jest wniosek o zatrzymanie prawa jazdy do starosty. Konsekwencją decyzji tego organu może być zatrzymanie, ale nie odebranie na stałe uprawnień do prowadzenia pojazdów.
Czy można odzyskać prawo jazdy odebrane za alimenty?
Aby uchylić decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy potrzebne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, muszą zostać dopełnione wszystkie formalności wymagane w procedurze omówionej wyżej (rejestracja w PUP, złożenie oświadczenia majątkowego, dopełnienie wywiadu). Po drugie, przez co najmniej sześć miesięcy muszą być płacone regularnie alimenty w kwocie nie niższej niż 50 proc. kwoty ustalonej przez sąd.
Jeżeli spełnione zostaną te warunki, kierowca może odzyskać prawo jazdy i nie musi podchodzić ponownie do egzaminu.
KO