W ostatnich dniach eskaluje konflikt między ekscentrycznym milionerem Rafałem Zaorskim a wspólnotą Złota 44. Był donos do KNF, który niewiele pomógł, za to sąd postanowił zablokować transakcję.
"Sąd Okręgowy w Warszawie, IV Wydział Cywilny udzielił zabezpieczenia roszczenia Wspólnoty o zezwolenie na dokonanie sprzedaży lokalu mieszkalnego nr 504 w budynku przy ul. Złotej 44 w Warszawie, będącego przedmiotem projektu Epicki Flip, w trybie art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali poprzez ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania mieszkania, w tym udziałów w mieszkaniu na czas trwania postępowania. Wskazany zakaz został ujawniony w księdze wieczystej, co wyłącza możliwość sprzedaży udziałów w mieszkaniu na obecnym etapie" – czytamy w oświadczeniu Zarządu Wspólnoty Nieruchomości Złota 44.
"Jest to precedensowe rozstrzygnięcie, które potwierdza na tym etapie, że prawo własności nie jest absolutne. Własność lokalu mieszkalnego i prawo dysponowania nią ma granice wyznaczane przez własność innych lokali, dobre obyczaje, porządek domowy i dobrosąsiedzkie stosunki" – piszą prawnicy z OCTO Legal, który wspierają Wspólnotę w działaniach przeciwko Zaorskiemu.
"W celu uzyskania zabezpieczenia Wspólnota musiała uprawdopodobnić, że wobec stwierdzonych naruszeń porządku domowego jest uprawniona do wystąpienia z roszczeniem o przymusową sprzedaż mieszkania, a jednocześnie, że ustanowienie zakazu zbywania i obciążania mieszkania na czas trwania postępowania jest konieczne dla zabezpieczenia słusznych interesów ogółu członków Wspólnoty" – dodano.
Przeczytaj także
Rafał Zaorski kontra Złota 44. Będzie pozew za naruszenie miru
"Wspólnota na kilkudziesięciu stronach wniosku uprawdopodobniła i potwierdziła załączonym materiałem dowodowym, że z uwagi na korzystanie z Mieszkania wbrew jego przeznaczeniu, rażące i uporczywe naruszanie porządku domowego oraz zachowanie właściciela Mieszkania, polegające m.in. na organizacji sprzedaży 20 000 udziałów w Mieszkaniu w ramach projektu Epicki Flip, czyni korzystanie z innych lokali uciążliwym dla pozostałych mieszkańców Budynku" – zaznaczono.
"W celu wystąpienia z wnioskiem, a następnie powództwem niezbędne było podjęcie przez członków Wspólnoty uchwały o wyrażeniu zgody na podjęcie kroków prawnych w celu wyłączenia pana Rafała Zaorskiego z grona Wspólnoty. Uchwała została przyjęta niemal jednomyślnie, a jedyną osobą, która oddała głos przeciw był właściciel mieszkania" – poinformowano.
To kolejna odsłona konfliktu pomiędzy Rafałem Zaorskim a zarządem Złotej 44. Z końcem 2023 roku Zaorski poinformował, że chce przeprowadzić "eksperyment społeczny" i podzielić apartament na 20 000 części. Już po kilku dniach wspólnota mieszkaniowa Złota 44 podjęła działania, o czym pisaliśmy w artykule pt. "Epicki flip nie wypali? Sąsiedzi Rafała Zaorskiego chcą licytacji apartamentu".
Przypomnijmy, że apartament 504 to najdroższy apartament w Polsce. Zaorski kupił go z połowie 2022 roku, a transakcja opiewała na blisko 23 mln zł.
Oprac. JM