Będą zmiany w radzie Giełdy Papierów Wartościowych. To spółka zarządzająca warszawskim parkietem. Walne zgromadzenie, na którym zapadną decyzje, zwołano na wniosek ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Odbędzie się na początku lutego.
/123RF/PICSEL
Szykują się zmiany w radzie nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych. To kolejna spółka Skarbu Państwa, która ogłosiła zwołanie walnego zgromadzenia, którego głównym punktem będą zmiany personalne. Wcześniej tego samego dnia podobną informację podał KGHM.
To element karuzeli kadrowej w spółkach Skarbu Państwa, która, jak opisywaliśmy w Interii, zaczyna nabierać tempa. Podobnie jak w przypadku KGHM, w przypadku GPW o zwołanie walnego zgromadzenia wnioskował Borys Budka, czyli szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Reklama
GPW szykuje się na zmiany. Walne zgromadzenie w lutym
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), które zwołane zostało na 5 lutego, ma dokonać zmian w składzie Rady Giełdy – poinformowała w poniedziałkowym komunikacie giełda. Jak podano, zarząd zwołał walne na wniosek akcjonariusza – czyli Skarbu Państwa, reprezentowanego przez ministra aktywów państwowych. Skarb Państwa ma 51,8 proc. głosów na walnym zgromadzeniu warszawskiej giełdy.
Na stronie GPW podano, ze do kompetencji walnego zgromadzenia należy m.in. dokonywanie zmian w statucie oraz wybór członków Rady Giełdy. To organ, który nadzoruje działalność giełdy. Składa się z 5 do 7 członków i odbywa posiedzenia co najmniej raz na kwartał. Kadencja jej członków jest wspólna i wynosi 3 lata. Rada powołuje członków zarządu.
Zarząd GPW składa się z kolei 3 do 5 członków. Pracami zarządu kieruje prezes powoływany przez walne zgromadzenie. Zarząd GPW kieruje działalnością spółki, dopuszcza do obrotu giełdowego papiery wartościowe, określa zasady wprowadzania papierów wartościowych do obrotu, nadzoruje działalność maklerów giełdowych i członków giełdy w zakresie obrotu giełdowego.